Wiadomości
Hulajnogi zaparkowane na miejscach parkingowych (Fot. Gdansk.pl/G. Mehring)

piątek,

16 kwietnia 2021

15:21

Wolniej hulajnogą w centrum Gdańska. Wprowadzone zostanie ograniczenie prędkości do 12 kilometrów na godzinę

Jeszcze przed końcem wiosny na mapie Gdańska pojawią się kolejne miejsca parkingowe dla hulajnóg. Zapowiedziano także zmiany w prędkości, z jaką będą mogli poruszać się ich użytkownicy. Na terenie Głównego Miasta wprowadzone zostanie ograniczenie prędkości do 12 km/h. - Wszystko po to, by zwiększyć bezpieczeństwo wszystkich korzystających dróg - tłumaczy urząd miejski.


Powodów jest kilka. - Wraz z wiosną na gdańskich drogach i ulicach widać coraz więcej rowerów i hulajnóg. Już jesienią w naszym mieście rozpoczęły się prace nad uporządkowaniem zasad poruszania się hulajnogami po mieście. Widzimy, że w czasie pandemii coraz więcej gdańszczanek i gdańszczan korzysta z hulajnóg, również jako środka transportu. Stają się one istotnym elementem ruchu w naszym mieście - zaznacza Piotr Grzelak, zastępca prezydenta ds. zrównoważonego rozwoju - Wiemy, że nadmierna prędkość hulajnóg może być niebezpieczna. Dlatego postanowiliśmy wyznaczyć obszar, w których obowiązywać będą ograniczenia prędkości - dodaje.

PODPISANO POROZUMIENIE Z OPERATORAMI

W porozumieniach podpisanych z pięcioma operatorami elektrycznych hulajnóg pojawiły się zapisy, które uporządkują zasady ich funkcjonowania na obszarze gminy. Zdaniem urzędników pozwoli to na zwiększenie bezpieczeństwa w przestrzeni publicznej, z uwzględnieniem osób ze szczególnymi potrzebami, w tym m.in. osób z niepełnosprawnościami. Podobne rozwiązanie, dotyczące wyznaczenia obszaru, w którym obowiązuje systemowe ograniczenie prędkości maksymalnej dla hulajnóg elektrycznych, zastosowano w Krakowie, w którym ich użytkownicy nie pojadą szybciej niż 18 km/h.

GDZIE BĘDZIE OBOWIĄZYWAŁO OGRANICZENIE?

Ograniczenie maksymalnej prędkości do 12 km/h zostanie wprowadzone na obszarze Głównego Miasta w obrębie dzielnicy Śródmieście wraz z Wyspą Ołowianką i północną częścią Wyspy Spichrzów, tj. obszaru ograniczonego ul. Okopową, ul. Podwale Staromiejskie, ul. Grodzką, ul. Wartką, ul. Na Stępce, ul. Szafarnia oraz ul. Podwale Przedmiejskie.

PONAD 2 300 MIEJSC PARKINGOWYCH

W porozumieniach określono również sposób premiowania użytkowników współdzielonych hulajnóg, którzy odbiorą pojazd spoza parkingu i odstawią go na wyznaczone przez miasto miejsce. Dzięki temu promowane będzie zachowanie porządku w przestrzeni miejskiej.

- Już jesienią w naszym mieście udało się wyznaczyć 135 parkingów dla hulajnóg o łącznej pojemności 1 403 miejsc. W zimie zmienne warunki pogodowe przeszkodziły nam w oznaczeniu wszystkich lokalizacji. Wiosną wracamy do dalszych prac. Pozostałe lokalizacje zamierzamy wyznaczyć do końca maja. Docelowo będzie ich 230, co łącznie da 2 376 ogólnodostępnych miejsc - wskazuje Łukasz Kłos, zastępca dyrektora Wydziału Gospodarki Komunalnej.

Zmiany w przepisach jasno określają zasady parkowania hulajnóg elektrycznych w przestrzeni miejskiej. Użytkownik będzie miał obowiązek odstawienia urządzenia w wyznaczonym miejscu na chodniku.

NOWE PRZEPISY

Przepisy regulujące kwestie związane z funkcjonowaniem elektrycznych hulajnóg wejdą w życie już niedługo. Nowelizacja ustawy Prawo o ruchu drogowym została już podpisana przez prezydenta i zacznie obowiązywać 30 dni po ogłoszeniu w Dzienniku Ustaw.

Co się zmieni?

- Hulajnogą będzie można jechać wydzieloną drogą dla rowerów lub pasem ruchu dla rowerów z prędkością do 20 km/h.

- Gdy w pobliżu nie ma wydzielonej drogi dla rowerów ani pasa ruchu dla rowerów, należy jechać po jezdni, o ile obowiązuje na niej ograniczenie prędkości do 30 km/h.

- Gdy na drodze obowiązuje prędkość powyżej 30 km/h, a w pobliżu nie ma wydzielonej drogi dla rowerów lub pasa ruchu dla rowerów, dopuszcza się jazdę po chodniku, jednak z prędkością dostosowaną do prędkości pieszych (nowelizacja ustawy nie określa jednoznacznie jaka to prędkość), z uwzględnieniem ich bezwzględnego pierwszeństwa.

- Dzieci w wieku do dziesięciu lat będą mogły korzystać z hulajnóg elektrycznych tylko w strefie zamieszkania i pod opieką dorosłych.

- Młodzież w wieku 10-18 lat chcąca poruszać się na hulajnodze, będzie zobowiązana posiadać kartę rowerową lub prawo jazdy kategorii AM, A1, B1 lub T. Dokument taki nie będzie wymagany dla osób powyżej 18 roku życia.

Kierującemu hulajnogą elektryczną nie będzie wolno:

- ciągnąć lub holować inny pojazd,

- przewozić innych osób, zwierząt i ładunków,

- prowadzić hulajnogi pod wpływem alkoholu albo środka działającego podobnie do alkoholu.

Co w przypadku, gdy w pobliżu nie ma wyznaczonego miejsca do parkowania hulajnóg?

- Zaparkowany pojazd można pozostawić na chodniku przy jednoczesnym spełnieniu następujących warunków: hulajnoga będzie ustawiona równolegle do krawędzi chodnika, jak najbliżej jego zewnętrznej krawędzi, najbardziej oddalonej od jezdni. Szerokość chodnika pozostawionego dla ruchu pieszych ma być taka, że nie utrudni im przejścia i będzie nie mniejsza niż 1,5 m.

mat. prasowe/gdansk.pl/mm