Wiadomości
(Graf. Radio Gdańsk/Martyna Kasprzycka)

poniedziałek,

19 kwietnia 2021

10:30

Przyszłość branży oczami przedstawicieli i ekspertów. Zapraszamy na I Forum Morskie Radia Gdańsk

Radio Gdańsk organizuje po raz pierwszy Forum Morskie. To cykl audycji, debat i spotkań kongresowych na tematy związane z morzem oraz jego gospodarczym wykorzystaniem. Podczas finału wydarzenia w czerwcu przyznane zostaną również nagrody branżowe.

I Forum Morskie Radia Gdańsk zaplanowano na 10 i 11 czerwca tego roku. Wcześniej zaplanowano jednak cykl debat.

MORSKA ENERGETYKA WIATROWA

W pierwszej audycji – 23 kwietnia o godz. 10:00 – zajęliśmy się morską energetyką wiatrową. Zagadnienie to jest niezwykle aktualne. W najbliższych miesiącach rozpocznie się bowiem budowa farm wiatrowych na Bałtyku. To gigantyczne przedsięwzięcie inwestycyjne, warte około 100 miliardów złotych. Jego celem jest realizacja przez Polskę strategii proekologicznej, zmieniającej narodowy miks energetyczny. Docelowo z farm wiatrowych ma pochodzić nawet 20 proc. energii wytwarzanej w naszym kraju. W projekt zaangażowane są wszystkie największe spółki energetyczne w Polsce oraz inwestorzy zagraniczni.

W debacie, którą poprowadził Artur Kiełbasiński, udział wzięli: Monika Morawiecka (prezes PGE Baltica), Jarosław Dybowski (dyrektor wykonawczy ds. energetyki PKN Orlen) oraz dr Kamila Tarnacka (wiceprezes Polskiego Stowarzyszenia Energetyki Wiatrowej). 

Debatę można obejrzeć TUTAJ.


POLSKIE PORTY W PANDEMII

Miesiąc później –
21 maja – pokażemy, w jaki sposób polskie porty wychodzą z pandemii. Gwałtowne rozprzestrzenienie się koronawirusa zmieniło łańcuchy dostaw i trwale odcisnęło się na sytuacji firm z branży transportowej oraz logistycznej. Jak pandemia wpłynęła na krajowe porty? Jak zmienia ich plany inwestycyjne? Czy porty są osłabione, a może wręcz przeciwnie – lepiej przygotowane do globalnej rywalizacji? Między innymi na te pytania odpowiedzą zaproszeni przez Radio Gdańsk przedstawiciele firm i eksperci.

NOWOCZESNE TECHNOLOGIE W PRZEMYŚLE STOCZNIOWYM

W maju zajmiemy się również kursem, który obrał polski
przemysł stoczniowy. Jego założenia rozwojowe przewidują, że krajową specjalizacją powinny być nowoczesne technologie, szczególnie zorientowane na ekologiczne "zielone napędy". Polskie stocznie są liderem w projektach przebudowy statków i budowy nowych jednostek, napędzanych ekologicznie (LNG, napędy hybrydowe). Czy wykorzystamy ten trend rynkowy? Czy wejdziemy w technologię napędów wodorowych?

CZERWCOWE FORUM MORSKIE

I Forum Morskie Radia Gdańsk odbędzie się w dniach 10–11 czerwca. Przedstawiciele świata nauki, eksperci i prezesi czołowych polskich spółek wezmą udział w sześciu debatach w studiu Radia Gdańsk.

-Szeroko rozumiana tematyka morska to jeden z najważniejszych elementów gospodarki i życia społecznego na Pomorzu, a także jeden z głównych tematów wielu audycji Radia Gdańsk. Można powiedzieć, że morze to jedna z naszych tematycznych specjalizacji. Jak mówi spot Radia Gdańsk, "nosimy morze w naszych sercach". Postanowiliśmy wykorzystać tę specjalizację i zaprosić do wspólnej debaty na tematy morskie decydentów, przedstawicieli pracodawców i pracowników z branży morskiej, ekspertów i naukowców - mówi Adam Chmielecki, prezes i redaktor naczelny Radia Gdańsk.

-W tym roku organizujemy pierwszą edycję Forum Morskiego, ale to projekt rozwojowy, przewidziany na wiele lat. Jednak już tegoroczna szeroka i pozytywna odpowiedź przedstawicieli środowiska na naszą inicjatywę pokazuje duże zapotrzebowanie na pogłębioną i merytoryczną dyskusję na temat gospodarki morskiej. Widać to chociażby poprzez szerokie grono partnerów instytucjonalnych Forum Morskiego Radia Gdańsk. Jako medium publiczne świadomie podejmujemy się roli inicjatora i integratora, skupiającego ważne obszary debaty publicznej – dodaje Adam Chmielecki.

NAGRODY REDAKCJI

Podczas finału wydarzenia zostaną wręczone
dwie statuetki. Nagrodę "Statek Roku" przyznają redakcje, mieszczące się na terenie województw pomorskiego i zachodniopomorskiego, które systematycznie zajmują się tematyką morską. Natomiast nagrodę organizatora "Żagiel Radia Gdańsk" otrzyma osoba, organizacja lub podmiot, związany z gospodarką morską. Galę uświetni koncert Natalii Capelik-Muiangi.

Forum zostanie zorganizowane w formule hybrydowej, częściowo w studiach radiowych, częściowo zdalnie, z zachowaniem rygorów sanitarnych i obostrzeń, które będą w danym momencie obowiązywać.

Partnerzy I Forum Morskiego Radia Gdańsk topartner generalny – PKN Orlen; partnerzy główni – Port Gdynia, PGE Baltica, Port Gdańsk, Pomorska Specjalna Strefa Ekonomiczna; partner – Centralny Port Komunikacyjny, Urząd Morski w Gdyni; partnerzy merytoryczni – Uniwersytet Morski, Politechnika Gdańska, Akademia Marynarki Wojennej, Uniwersytet Gdański; patroni medialni – TVP3 Gdańsk, "Tygodnik Solidarność", "Magazyn Solidarność".

 

sponsorzy 2 1


am