Wiadomości
Justyna Palikowska jest pierwszą matematyczką z Pomorza, która osiągnęła tak znaczący międzynarodowy sukces olimpijski (Fot. Pixabay/Archiwum prywatne)

piątek,

16 kwietnia 2021

08:02

Gdyńska licealistka z brązowym medalem na europejskiej olimpiadzie matematycznej. Pokonała 190 innych zawodniczek

W czwartek ogłoszono wyniki Europejskiej Olimpiady Matematycznej Dziewcząt, czyli "European Girls' Mathematical Olympiad". Zawody rozgrywały się online, ale ich serce biło w Kutaisi w Gruzji.

W rozgrywce wystartowały 192 uzdolnione młode matematyczki z 55 krajów, w tym z ponad 40 europejskich oraz kilkunastu z innych kontynentów. Na liczbowo-działaniowej mapie pojawiły się m.in.: Australia, Brazylia, Indie, Izrael, Japonia, Kanada, Meksyk czy USA.

Podczas trwających dwa dni zawodów olimpijskich uczestniczki zmierzyły się z sześcioma bardzo trudnymi problemami matematycznymi. Zainteresowani mogą się z nimi zapoznać pod adresem: https://www.egmo.org/egmos/egmo10/solutions.pdf. Prawdziwi śmiałkowie mogą się również z nimi zmierzyć.

PIERWSZY TAKI SUKCES NA POMORZU

Ogromny sukces odniosła Justyna Palikowska, która zdobyła brązowy medal olimpijski. Niezwykle uzdolniona dziewczyna jest uczennicą trzeciej klasy matematyczno-informatycznej w III Liceum Ogólnokształcącym im. Marynarki Wojennej RP w Gdyni, a jej opiekun merytoryczny i nauczyciel to profesor oświaty Wojciech Tomalczyk.

Justyna Palikowska jest pierwszą matematyczką z Pomorza, która osiągnęła tak znaczący międzynarodowy sukces olimpijski. Zdaniem Wiesława Kosakowskiego, dyrektora III LO w Gdyni, otworzył się w ten sposób nowy rozdział w historii takiej edukacji w regionie.

oprac. pb