Wiadomości
Średnia szybkość postępowań rozwodowych w elbląskim sądzie w I kwartale tego roku to nieco ponad 7 miesięcy (Fot. Sąd Okręgowy w Elblągu)

środa,

14 kwietnia 2021

19:29

W Elblągu rozwodzą się przez internet. Kwartalnie rozpatrywanych jest około 300 wniosków

Sądy coraz lepiej radzą sobie w pandemii. Na przykładzie spraw cywilnych wyraźnie widać szybszą pracę wymiaru sprawiedliwości. W Elblągu zwyczajem stało się przeprowadzanie rozpraw rozwodowych online.

- To jedna z przyczyn sprawniejszej pracy Sądu Okręgowego. Wystarczy stronom dostęp do internetu, laptop albo smarfon i mogą połączyć się z salą rozpraw. To teraz jest przydatne, bo zdarza się, że strony przebywają za granicą – wyjaśnia rzecznik sądy Tomasz Koronowski.

Można wyobrazić sobie, że pozwany bądź powód brałby udział w rozprawie rozwodowej ze swojej kuchni w mieszkaniu w Londynie.

INTERNETOWO, CZYLI SZYBCIEJ

- Taka możliwość jest, o ile właśnie w tym pomieszczeniu jest dostęp do internetu. Ale raczej tak nie jest, strony zachowują jednak powagę sądu – dodaje sędzia Tomasz Koronowski.

Średnia szybkość postępowań rozwodowych w elbląskim sądzie w pierwszym kwartale tego roku to nieco ponad 7 miesięcy. Dla porównania w Gdańsku na rozwód trzeba czekać średnio prawie 10 miesięcy, a w Warszawie - ponad 13.

LICZBA ROZWODÓW WRÓCIŁA DO "NORMY"

- Ta średnia szybkość to czas od wpłynięcia sprawy do sądu do jej rozstrzygnięcia. Z danych mniejszego niż elbląski sąd Sądu Okręgowego w Suwałkach wynika, że tam pary na rozwód czekają średnio niecałe cztery miesiące - dodaje Tomasz Koronowski.

Po znacznym spadku liczby pozwów rozwodowych na początku pandemii rok temu (o 100 pozwów rozwodowych mniej kwartalnie niż przed zarazą), teraz sytuacja wróciła do normy – zaznacza rzecznik Sądu Okręgowego w Elblągu.

Średnio w ciągu jednego kwartału do Sądu Okręgowego w Elblągu wpływa 300 pozwów rozwodowych. 


Marek Nowosad/pb