Wiadomości
Wystawę można zwiedzać wirtualnie. To odpowiedź na pandemiczne obostrzenia (Fot. YouTube/Sala BHP)

środa,

14 kwietnia 2021

21:30

Wirtualna wystawa „Zbrodnia Katyńska 1940. Zagłada polskich elit” już dostępna. "Do dzisiaj ta historia pozostaje bolesną raną"

Odwiedź wirtualnie Salę BHP i posłuchaj o losach ofiar Zbrodni Katyńskiej. Gdański oddział Instytutu Pamięci Narodowej zwiedzanie online wystawy „Zbrodnia Katyńska 1940. Zagłada polskich elit”. Odpowiedzialne za jej przygotowanie było Oddziałowe Biuro Edukacji Narodowej IPN w Krakowie, a za projekt, prócz IPN, odpowiada również Fundacja Promocji Solidarności.

- Od lat współpracujemy z Instytutem Pamięci Narodowej. Dzisiaj otwieramy wystawę poświęconą Zbrodni Katyńskiej. Mam nadzieję, że w kolejnych miesiącach prezentowane będą następne ekspozycje - powiedział Wojciech J. Kwidziński, prezes Zarządu Fundacji Promocji Solidarności.

 

 

- Zbrodnia Katyńska to jedna z najtragiczniejszych kart II wojny światowej, tragedia polskiego społeczeństwa, elit, kadr wojskowych i zawodowych. Do dzisiaj ta zbrodnia pozostaje bolesną raną, szczególnie, że przez pół wieku nie wolno było o niej mówić. W okresie komunistycznym w Polsce wsadzano za to do więzień. W Gdyni mamy wielką bohaterkę - Marię Odyniec, nauczycielkę, która w latach 50. była represjonowana i więziona w stalinowskim więzieniu za to, że mówiła prawdę o Armii Krajowej i katyńskiej zbrodni. Ta historia wymaga teraz wyjątkowo mocnego przypominania - wyjaśnia prof. dr hab. Mirosław Golon - dyrektor oddziału IPN w Gdańsku. - O tej historii musimy opowiadać, po to, żeby naszym przodkom oddać hołd i aby młode pokolenia bardziej ceniły, dbały, wiedziały, po co pracujemy dla państwa, skąd przyszliśmy, jak to jest ważne i że nie zawsze było tak dobrze. O zbrodniach mówimy z jednej strony po to, by oddać hołd ofiarom, pomodlić się, zadbać o ich pamięć, a z drugiej, żebyśmy pamiętali, że aby zło nie powtórzyło się drugi raz, musimy mówić o tym, o którym wiemy - podkreśla.

Po ekspozycji wirtualnie oprowadza historyk, edukator, pracownik Biura Edukacji Narodowej IPN w Gdańsku Bartosz Januszewski. Można ją obejrzeć pod poniższym linkiem.

 
oprac. pb/mrud