Wiadomości
Zdjęcie ilustracyjne (fot. pixabay.com)

środa,

14 kwietnia 2021

20:17

Nawet 15 tys. złotych za rozliczenie PIT w Sopocie. Miasto zachęca do udziału w loterii wspierającej branżę turystyczną

Sopot zachęca mieszkańców do udziału w loterii PIT. Może wziąć w niej udział każdy, kto rozliczy podatki w kurorcie. Wygrać można 15 tysięcy złotych. W tym roku pieniądze trafią też do sopockich przedsiębiorców z branży turystycznej.
Urzędnicy przypominają, że 50 proc. z kwoty każdego podatku PIT zasila budżet miasta, co ma wpływ na możliwość realizacji projektów podnoszących jakoś życia mieszkańców. Loteria ma o tym przypominać, a także być okazją do zabawy i wygrania atrakcyjnych nagród.
 
DLA DOBRA MIASTA I LOKALNYCH PRZEDSIĘBIORCÓW

- Główną nagrodą jest 15 tys. zł, które zwycięzca dostanie na konto, do wygrania są też trzy rowery elektryczne wysokiej klasy, a także vouchery na pobyt w SPA sopockiego hotelu lub posiłek w restauracji - mówi Jolanta Kownacka z urzędu miasta.

- Dzięki voucherom nie tylko możemy nagrodzić mieszkańców, ale także wspomóc branżę turystyczną i gastronomiczną, której sytuacja bardzo się pogorszyła przez ograniczenia związane z epidemia - mówi wiceprezydent miasta Magdalena Czarzyńska-Jachim
 
NIE TRZEBA BYĆ ZAMELDOWANYM W SOPOCIE


By wziąć udział w loterii, nie trzeba być zameldowanym w Sopocie, wystarczy, że się w nim mieszka. Zgłosić można się do 5 maja poprzez formularz na stroni pitwsopocie.pl. Losowanie nagród odbędzie się 18 maja.
 
Za 2019 rok PIT w Sopocie złożyło 25 300 osób (rok wcześniej 20 589 osób). W poprzedniej edycji było 1576 zgłoszeń do loterii, z czego 178 od osób, które w Sopocie rozliczały się po raz pierwszy.

NAGRODY:

•    Nagroda główna: jedna - 15 000 zł na realizację marzeń
•    Nagrody I stopnia: trzy rowery elektryczne
•    Nagrody II stopnia: trzy vouchery na pobyt w SPA sopockiego hotelu, każdy o wartości 3500 zł
•    Nagrody IV stopnia: dziesięć voucherów do sopockich restauracji, każdy o wartości 700 zł

PODATEK Z TYTUŁU WYGRANEJ POKRYJE ORGANIZATOR

Należny podatek dochodowy od osób fizycznych z tytułu wygranej w grach losowych pokryje organizator (firma Gratifica Sp. z o.o. Sp. k. z siedzibą w Łodzi przy ul. Podchorążych 43). Regulamin dostępny będzie na stronie internetowej loterii: pitwsopocie.pl.

W loterii „Nagrody za PIT w Sopocie” może wziąć udział każda osoba fizyczna, która ukończyła 18 lat, mieszka na terenie Gminy Miasta Sopotu i w okresie od 1 stycznia do 30 kwietnia 2021 r. złoży deklarację podatkową PIT za 2020 rok, w której wskaże Gminę Miasta Sopotu jako swoje miejsce zamieszkania. Musi także zgłosić się do loterii w okresie przyjmowania zgłoszeń.

Tradycyjny punkt do losowania będzie miał miejsce w holu Urzędu Miasta Sopotu (ul. Kościuszki 25/27, Sopot), ale ze względu na sytuację pandemiczną zachęcamy do zgłaszania swojego udziału w loterii drogą internetową.
Losowanie nagród odbędzie się 18 maja o godz. 12.00 – streaming dostępny będzie na kanałach miasta: Miasto Sopot na Facebooku oraz Sopot.pl.

KORZYSTASZ Z USŁUGI TWÓJ E-PIT? SPRAWDŹ, CZY TWOJE PODATKI TRAFIĄ DO SOPOTU

Podatnicy mogą zweryfikować swoje rozliczenie przygotowane przez Krajową Administrację Skarbową na specjalnej stronie internetowej www.podatki.gov.pl. Należy zalogować się do usługi Twój e-PIT: podając swoje dane (PESEL albo NIP i datę urodzenia; kwotę przychodu z deklaracji za rok poprzedni i kwotę przychodu z jednej z informacji od pracodawców, np. PIT-11 za rok 2020) albo używając profilu zaufanego.

Zanim zaakceptujemy zeznanie przygotowane przez skarbówkę, sprawdźmy, czy na pewno nasze podatki trafią do Sopotu. Ważny jest bowiem faktyczny adres zamieszkania (a nie meldunek) i wybór urzędu skarbowego w Sopocie. Aktualny adres zamieszkania można wpisać w odpowiednie okienko w rozwijanej zakładce „edytuj pozostałe dane”.

"NA CO IDĄ MOJE PODATKI?"

Chcesz się dowiedzieć, jak Twoje podatki przyczyniają się do rozwoju Sopotu? Zobacz: Na co idą moje pieniądze
Czy wiesz, ile pieniędzy przeznaczane jest na funkcjonowanie lokalnej szkoły czy na oświetlenie Twojej ulicy? Możesz to sprawdzić na stronie "Na co idą moje pieniądze", na której prezentowane są budżety miast i gmin, także Sopotu (należy wybrać miasto z listy prezentowanych).

W prezentacjach pokazane są dochody ogółem, wydatki ogółem, planowane zadania inwestycyjne oraz Prognoza PIT, z której można się dowiedzieć o ile zwiększyłyby się wpływy do budżetu, gdyby podatek dochodowy został odprowadzony przez wszystkich mieszkańców.


Piotr Puchalski

Napisz do autora: p.puchalski@radiogdansk.pl