Wiadomości

środa,

14 kwietnia 2021

18:00

Wybiórcza pobłażliwość "kasty sędziowskiej", pieniądze gdańskich rad dzielnic i work-life balance w pandemii [CZWARTEK W RADIU GDAŃSK]

"Gościem Dnia Radia Gdańsk" będzie Piotr Andrzejewski, wiceprzewodniczący Trybunału Stanu. Po godz. 8:30 Piotr Kubiak porozmawia z nim o degrengoladzie nadzwyczajnej "kasty sędziowskiej". Tutaj kontekstem będzie sprawa Sławomira Nowaka. Z jakich powodów część sędziów ze szczególną pobłażliwością traktuje m.in. polityków związanych z Platformą Obywatelską? Przyjrzymy się też zaniechaniom Donalda Tuska w sprawie katastrofy smoleńskiej. Postaramy się ustalić, czy za swoje przewinienia powinien stanąć przed Trybunałem Stanu. Podyskutujemy także o tym, kiedy parlamentowi uda się wybrać Rzecznika Praw Obywatelskich.

Małgorzata Puternicka, blogerka i publicystka oraz Andrzej Ługin z portalu gdanskstrefa.com będą gośćmi Jarosława Popka w "Komentarzach Radia Gdańsk". Czy rady dzielnic powinny się dzielić swoimi pieniędzmi? Kto odpowiada za zły stan dróg w Gdańsku? Czy widmo kolejnych kar dla zakładu utylizacyjnego w Szadółkach doprowadzi do konstruktywnych zmian? Odpowiedzi poszukamy parę minut po 9:00.

Pandemia zachwiała work-life balance. W jaki sposób to uporządkować? Między innymi to będzie tematem rozmowy w gospodarczym programie "Ludzie i Pieniądze" po godzinie 9:30. Iwona Wysocka porozmawia z Natalią Bogdan, prezeską JobHouse i Tomaszem Limonem, prezesem Pracodawców Pomorza. Zastanowimy się również, jak pomóc firmom rodzinnym w ich problemie z sukcesją? Wciąż trwają prace nad specjalnymi przepisami o fundacji rodzinnej. Nie zapomnimy także o sprawach zagranicznych. Niemiecki europoseł chce opodatkowania branż, które zarobiły w dobie pandemii. Rozważmy argumenty za i przeciw w tej kwestii.

Po godzinie 11:00 Joanna Matuszewska zaprosi na godzinę ze zdrowiem. Mikrobiom człowieka - co to jest i za co odpowiada? Wyjaśnimy w programie "Bądź Zdrów". W jego drugiej części porozmawiamy o pasożytach. Czy powszechnie jesteśmy narażeni na choroby z nimi związane? Gościem audycji będzie dr hab. Tomasz Lech, mikrobiolog, parazytolog.

W "Magazynie Europejskim - Pomorze, Polska, Europa" sprawdzimy sytuację na Wyspach Brytyjskich. Jak zmieni się najbardziej marketingowy produkt Wielkiej Brytanii po śmierci męża królowej? Artur Kiełbasiński porozmawia o tym z poddanym brytyjskiej królowej, przedsiębiorcą o polskich korzeniach, stałym współpracownikiem Radia Gdańsk, Adamem Gosiewskim.

A o 14:30 w wiadomościach regionalnych odwiedzimy Żuławy i Elbląg.


O godz. 21:35 czas na "Kulturalny Tygiel". Muzeum Bursztynu po 15 latach działalności w historycznym Zespole Przedbramia zostaje zamknięte. Wkrótce przeniesie się do nowej siedziby - do Wielkiego Młyna. Opowie o tym Aleksandra Nietopiel. Rozpoczyna się nabór do tegorocznej edycji Gdańskiego Konkursu Literackiego im. Bolesława Faca. Z końcem marca zakończył się nabór prac do IV edycji Pomorskiej Nagrody Literackiej. O obu konkursach, które odbywają się w dobie pandemii Marzena Bakowska porozmawia z dyrektorem Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Gdańsku Jarosławem Zalesińskim, gdyż ta instytucja jest operatorem konkursów. Opowie też, dzień po premierze, o książce Katarzyny Misiołek "Jesteś wszystkim, czego pragnę".

 


pb

_