Wiadomości
(Fot. Krzysztof Mania/KFP)

środa,

14 kwietnia 2021

12:02

Niebawem Sejm zaproponuje nowego kandydata na RPO. Jarosław Sellin: ufam, że to rozwiąże istniejący problem

- Ufam, że problem kadencji Rzecznika Praw Obywatelskich (RPO) może być rozwiązany. Liczę, że tak może być ze względu na nową propozycję, która wyjdzie z Sejmu w najbliższych dniach. Będziemy namawiać do tego posłów, a potem senatorów, aby kandydatem na RPO był to Bartłomiej Wróblewski, ze wszystkimi swoimi zaletami i kompetencjami, które ma i które go predestynują do pełnienia tej funkcji - powiedział w środę Jarosław Sellin na antenie TVP Info.

W czwartek 15 marca o godzinie 9.00 ma zapaść decyzja Trybunału Konstytucyjnego w sprawie kadencji Rzecznika Praw Obywatelskich. W studiu TVP Info Jarosław Sellin zwrócił uwagę na to, że sytuacja patowa w sprawie wyboru nowego Rzecznika Praw Obywatelskich trwa już od września, zaproponowanych przez Sejm kandydatów na wymienione stanowisko odrzuca bowiem opozycyjna większość w Senacie.

- Pytanie do Trybunału Konstytucyjnego brzmi: "Czy kadencja Rzecznika Praw Obywatelskich (obecnie ze względu na brak nowego kandydata funkcję RPO, pomimo upływu oficjalnej kadencji, pełni Adam Bodnar - przyp. red.) może być wydłużana" – zauważył Sellin.

Minister wyraził jednocześnie nadzieję, że problem może wkrótce zostać rozwiązany. - Liczę na to i ufam, że tak może być, ze względu na nową propozycję, która wyjdzie z Sejmu w najbliższych dniach. Będziemy namawiać do tego posłów, a potem senatorów, aby kandydatem na RPO był to Bartłomiej Wróblewski, ze wszystkimi swoimi zaletami i kompetencjami, które ma i które go predestynują do pełnienia tej funkcji – oznajmił.

DALSZE POSTĘPOWANIE

Zaznaczył jednocześnie, że toczą się obecnie dwa procesy: próby wyboru kandydata na Rzecznika Praw Obywatelskich (propozycja wyjdzie najpierw z Sejmu, a następnie trafi do Senatu) oraz orzeczenie w sprawie bieżącej sytuacji Trybunału Konstytucyjnego. Dodał, że dopóki kandydat przedstawiony przez Sejm nie zostanie zaakceptowany przez przynajmniej minimalną większość w Senacie, sytuacja nadal pozostanie patowa.

Kadencja Adama Bodnara na stanowisku Rzecznika Praw Obywatelskich oficjalnie zakończyła się we wrześniu, Senat nie przyjął jednak żadnej kandydatury na jego następcę. W czwartek Trybunał Konstytucyjny podejmie decyzję w sprawie dalszego postępowania w tej kwestii.

 

PAP/mk