Wiadomości
Tak, zgodnie z wizualizacjami, miały wyglądać budynki gdyńskiego lotniska (Fot. Port Lotniczy Gdynia-Kosakowo)

wtorek,

13 kwietnia 2021

22:11

Kosakowo nowym właścicielem majątku gdyńskiego lotniska. Po przetargu gmina musi porozumieć się z MON i resortem infrastruktury

Gmina Kosakowo za ponad siedem milionów złotych kupi majątek gdyńskiego lotniska. Sprzedaż dotyczy tzw. zorganizowanej części przedsiębiorstwa. Ta oferta była jedyną złożoną w przetargu prowadzonym przez syndyka masy upadłościowej spółki Port Lotniczy Gdynia-Kosakowo.

Zakończone we wtorek postępowanie było drugim w sprawie sprzedaży tego przedsiębiorstwa. Jak podaje portal gdynia.pl, podmiot wyłoniony w grudniowym przetargu, czyli warszawska firma INBAP Intermodal, nie doszła do porozumienia z Ministerstwem Obrony Narodowej oraz resortem infrastruktury, przez co nie mogła ostatecznie podpisać umowy. Co istotne, gmina Kosakowo również musi obecnie spełnić ten warunek.

Kosakowo przejmie majątek gdyńskiego lotniska za 7 milionów 150 tysięcy złotych. Oferta INBAP Intermodal opiewała na prawie dziewięć milionów złotych.

SPÓR NADAL TRWA

W 2014 roku Komisja Europejska zakwestionowała publiczną pomoc Gdyni i Kosakowa w wysokości prawie 92 milionów złotych na przebudowę infrastruktury lotniska, przez co nie mogło ono funkcjonować. Komisja nakazała spółce Port Lotniczy Gdynia Kosakowo zwrot części środków. W związku z ich brakiem podmiot znalazł się w stanie upadłości. Między Gdynią a KE nadal toczy się spór w tej sprawie.

oprac. hb/pb