Wiadomości
(Fot. Agencja KFP/Maciej Kosycarz)

wtorek,

13 kwietnia 2021

21:22

Gdański "Rudy Kot" ma szansę na jeszcze jedno życie. Ogłoszono konkurs na najemcę miejsca narodzin polskiego rocka

Międzynarodowe Targi Gdańskie szukają najemcy kamienicy przy ul. Garncarskiej w Gdańsku. W budynku mieścił się kultowy lokal "Rudy Kot". Zainteresowani mogą składać oferty w konkursie na operatora nieruchomości do 17 maja.

W lokalu dominującą działalnością ma być ta o charakterze kulturalnym. – Ogólnodostępna aktywność kulturalno-rozrywkowa, artystyczna, edukacyjna, rekreacyjna z wyłączeniem funkcji hotelowej. Umowa najmu będzie zawarta na piętnaście lat – informuje Bartosz Tobieński, rzecznik MTG.

Konkurs będzie przebiegał dwuetapowo. W pierwszym uczestnicy złożą ofertę z wymaganymi dokumentami. Będzie to sprawdzone i ocenione. Do kolejnego etapu przejdzie uczestnik, który uzyska największą liczbę punktów. Druga część to negocjacje dotyczące zasad, warunków i współpracy przy realizacji przedsięwzięcia oraz umowy.

KWESTIA REMONTU

Organizator konkursu – MTG, zobowiązał się do pokrycia kosztów remontu budynku doprowadzając go do stanu deweloperskiego.

W kamienicy przy ulicy Garncarskiej 18/20 w latach 1957-2007 działał klub muzyczno-rozrywkowy "Rudy Kot". Była kawiarnia, kameralne kino, prowadzono dyskusje literackie i artystyczne. Aktywne działały także grupy muzyczne.

TU NARODZIŁ SIĘ POLSKI ROCK

To tam, w 1959 roku, pierwszy rockowy koncert w Polsce zagrał zespół Rhythm and Blues. Na tamtejszej scenie występowały również Czerwone Gitary i Trzy Korony. W "Kocie" debiutowała piosenkarka i aktorka Izabella Trojanowska, a w kolejnych latach popis dała tam formacja Totart.
 
Aleksandra Nietopiel/pb