Wiadomości
Oprócz uruchomienia podstref płatnego parkowania planowane są też drastyczne podwyżki opłat. (Fot. ZDiZ)

wtorek,

13 kwietnia 2021

18:07

Płatne parkowanie w Gdyni od lipca? Wiceprezydent nie wyklucza ponownego przesunięcia terminu, są niejasności

Planowane z początkiem lipca wprowadzenie w Gdyni nowych podstref płatnego parkowania może zostać po raz kolejny odłożone w czasie. Takiego rozwiązania nie wyklucza wiceprezydent Gdyni Marek Łucyk, a decyzję uzależnia od rozwoju sytuacji związanej z pandemią.
Przypomnijmy, że nowe podstrefy płatnego parkowania na Wzgórzu Świętego Maksymiliana oraz Działkach Leśnych funkcjonowanie rozpocząć miały z początkiem tego roku. Jednak jeszcze w październiku 2020 roku na sesji Rady Miasta Gdyni podjęto uchwałę o przesunięciu terminu o pół roku i wprowadzeniu ich wraz z zaplanowaną na 1 lipca podstrefą płatnego parkowania w Orłowie. Co istotne, władze miasta oraz radni decyzję argumentowali sytuacją pandemiczną w kraju i troską o bezpieczeństwo gdynian.

- Cieszę się, że radni z aprobatą przyjęli rekomendacje prezydenta Wojciecha Szczurka. Ma to duże znaczenie dla mieszkańców naszego miasta, którzy zmagają się z konsekwencjami ekonomicznych obostrzeń związanych z COVID-19. Dlatego też opóźnimy wprowadzenie podwyżek i nowych granic stref płatnego parkowania do 1 lipca 2021 roku – mówił wówczas Marek Łucyk.

BUDŻET A HIPOKRYZJA

Obecnie sytuacja związana z pandemią jest znacznie poważniejsza niż miało to miejsce w październiku 2020 roku. Naturalnym więc wydaje się, że lada moment miasto powinno podjąć decyzję o kolejnym przesunięciu terminu. Marek Łucyk jasnych deklaracji w tej sprawie, przynajmniej na ten moment, unika. Nic w tym zresztą dziwnego, bo dla władz miasta to sytuacja kłopotliwa.

Z jednej strony większe dochody z płatnego parkowania zapewne w tegorocznym budżecie zaplanowano i zapewne też już rozdysponowano. Z drugiej zaś, biorąc pod uwagę argumentację przedstawioną w październiku 2020 roku, ewentualna decyzja o nieprzekładaniu terminu wprowadzenia podstref generować mogłaby zarzuty hipokryzji.

DECYZJA W CZERWCU

- Na ten moment żadnej decyzji w tej sprawie nie podjęliśmy - wyjaśnia Marek Łucyk. - Robimy wszystko, aby być gotowym na 1 lipca, natomiast jesteśmy w stanie podjąć decyzję o przesunięciu tego terminu. Ewentualne przełożenie procedowane powinno być na czerwcowej sesji RMG – dodaje.

- Kwietniowa sesja rady miasta to w zasadzie już ostatnia chwila na takie decyzje. Chodzi o procedury. Tak też to wyglądało w ubiegłym roku. Uchwała w tej sprawie podjęta została na dwa miesiące przed terminem - podkreśla Tadeusz Szemiot, przewodniczący klubu radnych Koalicji Obywatelskiej w Radzie Miasta Gdyni. To właśnie on w październiku ubiegłego roku przygotował projekt uchwały w sprawie opóźnienia o pół roku zmian w parkowaniu w Gdyni. Dokument pod głosowanie jednak nie trafił, bo wcześniej na tej samej sesji radni podjęli podobną uchwałę, przygotowaną przez obóz rządzący.

KOSZTOWNE PARKOWANIE

Oprócz uruchomienia podstref płatnego parkowania na Działkach Leśnych, Wzgórzu Św. Maksymiliana oraz w Orłowie, planowane są też drastyczne podwyżki opłat. Za pierwsze trzy godziny parkowania w Śródmieściu zapłacić trzeba będzie 20 złotych. Taniej, ale tylko nieznacznie, będzie w podstrefach. Tam trzy godziny postoju kosztować mają 16 złotych.
 
Marcin Lange/pb