Wiadomości
(Fot. poczta-polska.pl)

środa,

14 kwietnia 2021

09:10

Mimo ostrzeżeń wciąż klikamy w podejrzane linki. Poczta apeluje o uważne czytanie e-maili i tłumaczy, jak reagować

Poczta Polska ostrzega przed kolejnymi próbami wyłudzenia przez oszustów danych wrażliwych lub informacji poufnych. Apeluje o rozwagę i uważne sprawdzanie rozszerzeń otrzymywanych e-maili oraz odwiedzanych stron www.

Cyberprzestępcy ponownie podszywają się pod markę spółki, kierując do jej klientów wiadomości, nakłaniające do kliknięcia w podejrzany link - podobny do prawdziwej domeny Poczty Polskiej.

AKCJA PHISHINGOWA

Najnowsza akcja phishingowa dotyczy zastosowania adresu strony poczta-po1ska.pl, który różni się od prawdziwej tylko jednym znakiem - tj. cyfrą 1 zamiast podobnej do niej litery l. Podobieństwo jest duże i można nie zauważyć różnicy w pośpiechu.

Ryzyko akcji phisihingowych wzrasta. Cyberprzestępcy coraz częściej próbują wyłudzić dane wrażliwe internautów, aby następnie wykorzystać je w nieuczciwych celach. Ataki phishingowe godzą nie tylko w dobre imię i interesy znanych oraz szanowanych firm, ale także w osoby prywatne, które często padają ofiarą oszustwa.

JAK SIĘ OCHRONIĆ PRZED CYBERPRZESTĘPSTWAMI?

Aby nie paść ofiarą cyberprzestępców, ochronić swoje dane i majątek musimy:

- uważnie czytać adresy stron, przesyłanych zarówno w mailach jak i SMS’em;
- nie klikać w odnośniki otrzymane od nieznanych nadawców;
- nigdy nie odpowiadać na żądania podania danych personalnych, haseł i/lub loginów do kont;
- uważać na błędy w treściach odnośników (np. zamieniona kolejność liter lub podstawienie innych liter, cyfr), jeśli takie znajdziesz, prawdopodobnie jest do oszustwo;
- niektóre linki dołączone do wiadomości od nieznanych nadawców mogą instalować niechciane złośliwe oprogramowanie;
- używać oprogramowania antywirusowego, sprawdzać jego aktualność i instalować aktualizację oraz skanować regularnie komputer;
- regularnie zmieniać hasła i dbać o ich odpowiednią "siłę" nie używając haseł typu: 12345, QWERTY, imię, data urodzenia.

W przypadku otrzymania podejrzanego e-maila lub w przypadku podejrzenia nieprawidłowości bądź niezgodności prosimy o niezwłoczne informowanie o zdarzeniu na adres email: cyberbezpieczenstwo@poczta-polska.pl.

oprac. ap