Wiadomości
(fot. Pixabay)

wtorek,

13 kwietnia 2021

07:39

13 kwietnia nie będzie decyzji Sądu Najwyższego w sprawie frankowiczów. Termin ponownie przesunięty

Sąd Najwyższy przeniósł termin kolejnej uchwały dotyczącej kredytów. Zarządzeniem prezesa Izby Cywilnej termin posiedzenia wyznaczony na 13 kwietnia został zmieniony na 7 maja na godz. 10:00.

Wtorkowa "Rzeczpospolita", która poinformowała o przeniesieniu terminu przypomina, że siedmiu sędziów Sądu Najwyższego ma odpowiedzieć na dwa pytania postawione w styczniu przez rzecznika finansowego.

- Pierwsze dotyczy tego, czy w razie unieważnienia umowy frankowej stronom przysługują roszczenia, o których mowa w przepisie art. 410 § 2 k.c. w zw. z art. 405 k.c. (dotyczą one bezpodstawnego wzbogacenia). Jeśli odpowiedź będzie twierdząca, to pojawia się pytanie, czy rozliczenie powinno zostać przeprowadzone zgodnie z tzw. teorią dwóch kondycji czy teorią salda - czytamy.

W piątek zdecydowano o przesunięciu na 11 maja posiedzenia pełnego składu Izby Cywilnej Sądu Najwyższego (pierwotnym terminem był 25 marca, później został przełożony na 13 kwietnia), który miał podjąć uchwałę odpowiadającą na sześć frankowych pytań zadanych przez pierwszą prezes SN Małgorzatę Manowską.

 

PAP/am