Wiadomości
(Fot. Radio Gdańsk/Roman Jocher)

poniedziałek,

12 kwietnia 2021

09:06

Ojciec polskiego komiksu uwieczniony przez trójmiejskiego króla graffiti. Mural Papcia Chmiela powstał we Wrzeszczu

W styczniu 2021 roku zmarł jeden z ojców polskiego komiksu - Henryk Jerzy Chmielewski, kojarzony przez całe pokolenia jako Papcio Chmiel. O tej niezwykłej postaci w Gdańsku-Wrzeszczu przypominać będzie nowy mural Tuse, przedstawiający rysownika i jego "dzieci": Tytusa, Romka i A’Tomka. Wielkoformatowe dzieło powstało na budynku przy ulicy Do Studzienki.

Tuse, czyli Piotr Jaworski, to popularny i niezwykle aktywnie działający gdański artysta street-artowy, absolwent malarstwa i grafiki Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku. Od ponad dwóch dekad tworzy w miejskiej przestrzeni w swoim rozpoznawalnym stylu. Najbardziej znany jest z dużych produkcji z fotorealistycznymi portretami, ale swoje płótna graffiti wystawiał także na wystawach indywidualnych i zbiorowych.

MURALE TUSE

W gdańskim Wrzeszczu stworzył między innymi mural, upamiętniający Zbigniewa Wodeckiego na rogu ulic Do Studzienki i Fiszera. Z kolei na Strzyży, na wiadukcie Pomorskiej Kolei Metropolitalnej przy ulicy Polanki, spod jego ręki wyłonił się obraz słynnego gdańskiego publicysty Brunona Zwarry. Jego graffiti znajdziemy także w innych miejscach Wrzeszcza (na przykład przy ulicy Bohaterów Getta Warszawskiego czy przy ulicy Partyzantów), całego Gdańska i Trójmiasta, a także w różnych miastach Polski.

Najnowszy mural artysty ukazał się Górnym Wrzeszczu. Na należącym do Gdańskich Nieruchomości niskim budynku przy ulicy Do Studzienki 16 powstał wielkoformatowy, podłużny obraz upamiętniający Henryka Jerzego Chmielewskiego, twórcy kultowej serii komiksowej "Tytus, Romek i A’Tomek", ukazującej się między innymi w czasopiśmie "Świat Młodych" w odcinkach.

PAPCIO CHMIEL

Papcio Chmiel, bo tak pieszczotliwie nazywa go niemała grupa fanów, licząca całe pokolenia, zmarł 22 stycznia 2021 roku, w wieku 97 lat. Pośmiertnie odznaczono go Orderem Orła Białego. Studio Filmów Rysunkowych w Bielsku-Białej upamiętniło Henryka Jerzego Chmielewskiego muralem tymczasowym - tuż po jego śmierci na ścianie Willi Rotha wyświetlono animowany wideo-mural, przedstawiający komiksowego Papcia Chmiela i powołanych przez niego do życia słynnych bohaterów.


oprac. ap


Zobacz Galerię