Wiadomości
fot. Radio Gdańsk

niedziela,

11 kwietnia 2021

15:58

"Wspominamy kwiat polskiej inteligencji". W Gdyni odbyła się msza w intencji ofiar katastrofy smoleńskiej

- To był kwiat polskiej inteligencji, ale dla wielu z nas po prostu przyjaciele - mówił podczas mszy za ofiary katastrofy smoleńskiej w kościele Niepokalanego Serca Maryi w Gdyni proboszcz parafii ksiądz Krzysztof Czaja. Po nabożeństwie pod epitafium smoleńskim złożone zostały kwiaty.
- Pamięć jest niezbędna - mówił obecny na uroczystości minister Marcin Horała. - Tego tragicznego dnia zginęła głowa państwa i cała polska elita. To tragedia o której nie wolno zapomnieć. Naród jest wspólnotą tożsamości, a to wydarzenie buduje naszą tożsamość i łączy nas. Mamy obowiązek pamiętać - zarówno moralny, jak i państwowy, bo osoby te zginęły w służbie krajowi.

WAŻNA ROCZNICA DLA GDYNIAN

- Dla nas to bardzo ważna rocznica, dlatego obchodzimy ją każdego roku. Wśród ofiar było wielu naszych przyjaciół i współpracowników. Prezydent Kaczyński był w Gdyni przecież bardzo aktywną postacią, nie raz widywaliśmy się na zebraniach czy wykładach. To była niezwykle merytoryczna i serdeczna relacja. Bardzo brakuje nam prezydenta. Chcemy spełniać jego testament i być silnymi dla Polski - dodał radny Roman Dambek, organizator.

Msza odbyła się w ramach Gdyńskich Społecznych Obchodów 11. rocznicy katastrofy smoleńskiej w asyście wojskowej. Honorowym patronatem coroczną uroczystość objął Wojewoda Pomorski Dariusz Drelich.

amo