Wiadomości
Zdjęcie ilustracyjne (fot. pixabay.com)

niedziela,

11 kwietnia 2021

15:16

Zostań rolnikiem roku regionu Morza Bałtyckiego i wygraj nawet 10 tysięcy euro

Fundacja WWF Polska, pod patronatem Centrum Doradztwa Rolniczego, po raz kolejny ogłasza konkurs na Rolnika Roku regionu Morza Bałtyckiego. Nagroda jest przyznawana za stosowanie praktyk przyjaznych środowisku morskiemu, a w szczególności działań ograniczających odpływ substancji szkodliwych (głównie azotu i fosforu) do wód.
Zbyt duże ilości związków azotu i fosforu w wodzie tworzą idealne warunki do zakwitów glonów i sinic. Nadmierne zakwity przyczyniają się do powiększania przydennych pustyń tlenowych, w których zamiera życie. Jak alarmują naukowcy, ok. 17 proc. Morza Bałtyckiego stanowią martwe strefy, całkowicie pozbawione tlenu, zaś ok. 28 proc. strefy o obniżonej zawartości tlenu. Niestety te wskaźniki  stale rosną. By zahamować zamieranie Bałtyku, należy zredukować spływ związków azotu i fosforu do wód. Ważną rolę w tym działaniu ma do spełnienia sektor rolniczy.


AKTYWNE DZIAŁANIA

Jak pokazuje konkurs na Rolnika Roku, wiele gospodarstw podejmuje aktywne działania w celu zniwelowania tej emisji i zmierza w kierunku rolnictwa przyjaznego środowisku. Konkurs adresowany jest do rolników indywidualnych, gospodarstw rodzinnych, przedsiębiorstw rolnych, czerpiących dochód z produkcji konwencjonalnej lub ekologicznej.

NAGRODY PIENIĘŻNE

Zwycięzcy I etapu, ogólnokrajowego, otrzymają nagrody w wysokości: 1000 euro (I miejsce), 500 euro (II miejsce), 300 euro (III miejsce). Zwycięzca II etapu, całego regionu bałtyckiego, otrzyma nagrodę w wysokości 10 000 euro. Nagroda została ufundowana w 2009 roku przez WWF w ramach Programu na rzecz ochrony Ekoregionu Morza Bałtyckiego. Do tej pory nagrody w konkursie zdobyło już ok. 70 rolników.

JAK SIĘ ZGŁOSIĆ?

Przyjmowanie zgłoszeń do konkursu jest już rozpoczęte. Chętni mogą przesyłać formularze do 11 maja. Zgłoszenia należy nadsyłać na adres email: rolnikroku@wwf.pl lub pocztą tradycyjną na adres: Fundacja WWF Polska, ul. Usypiskowa 11, 02-386 Warszawa, z dopiskiem Rolnik Roku.


Witold Chrzanowski/puch