Wiadomości
(Fot. RG)

sobota,

10 kwietnia 2021

16:33

Dr Marek Szymaniak: "Prawda o Katyniu to fundament wolnej Polski. W 2010 roku Lech Kaczyński chciał o tym przypomnieć"

W sobotę upamiętnialiśmy dwie ważne i dramatyczne rocznice - zbrodnię katyńską oraz katastrofę smoleńską. W obu kwestiach wciąż jest pełno niedopowiedzeń i niedomówień. Andrzej Urbański rozmawiał z doktorem Markiem Szymaniakiem, kierownikiem Działu Naukowo-Edukacyjnego Muzeum II Wojny Światowej, o historii Katynia i Smoleńska.


- Od zbrodni katyńskiej upłynęło już ponad 80 lat i ciągle nie wiemy tyle, ile powinniśmy. Główna Prokuratura Wojskowa w Rosji nie ujawniła treści dokumentów, które określałyby kwalifikację prawno-karną tego czynu - mówił Marek Szymaniak. - W odniesieniu do Smoleńska, jednego z najtragiczniejszych wydarzeń we współczesnej historii Polski, również mamy do czynienia z wieloma niedopowiedzeniami, polegającymi m.in. na niszczeniu dowodów katastrofy przez Federację Rosyjską - dodał.

PRZYPOMNIENIE PRAWDY

W publicystyce wielokrotnie mówiło się o tym, jakoby katastrofa smoleńska stała się ponownym przypomnieniem prawdy o Katyniu. Co na ten temat sądzi nasz gość?

- Kłamstwo katyńskie to był fundament założycielski PRL-u, państwa totalitarnego, które niewoliło Polaków. Z drugiej strony prawda o tamtych wydarzeniach to fundament wolnej Rzeczpospolitej Polskiej - stwierdził Szymaniak - To miał przypomnieć właśnie na obchodach katyńskich śp. prezydent Lech Kaczyński. Takie sformułowania znajdowały się w jego przemówieniu. Nie miał okazji ogłoszenia tego światu. W związku z tym możemy nie pamiętać, po co polska delegacja tam leciała: aby upomnieć się o pamięć o polskich obywatelach zamordowanych w 1940 roku w Katyniu - podkreślał.


Posłuchaj całej rozmowy:
 


Andrzej Urbański/ako