Wiadomości
(Fot. mat. prasowe)

środa,

14 kwietnia 2021

07:09

14 kwietnia obchodzimy Święto Chrztu Polski. W dniu urodzin naszego kraju warto wywiesić biało-czerwoną flagę

14 kwietnia 2021 roku obchodzimy 1055 rocznicę przyjęcia chrztu przez Polskę. Święto Chrztu Polski, które ma na celu upamiętnienie tego ważnego wydarzenia w historii naszego kraju, ustanowił wraz z przyjęciem ustawy 22 lutego 2019 roku Sejm. To więc trzeci już raz, kiedy wspominamy przyjęcie sakramentu przez Mieszka I.

W założeniu święto ma na celu "upamiętnienie chrztu Polski, dokonanego 14 kwietnia 966 r., zważywszy na doniosłość decyzji Mieszka I, cywilizacyjną wagę tego wydarzenia, kluczowe znaczenie dla rozwoju naszej ojczyzny, a jednocześnie znikomą obecność tego historycznego faktu w społecznej świadomości" - czytamy w ustawie.

OKAZJA DO REFLEKSJI

Święto ma stać się okazją do refleksji nad odpowiedzialnością za przyszłość polskiego narodu. Na podstawie badań historycznych, data ta jest uznana jako dzień narodzin Państwa Polskiego z racji przyjęcia przez Mieszka I chrztu. Jest to więc jedna z najważniejszych dat w historii Polski: rozpoczęła jej chrystianizację i dała początek jej państwowości.

Święto to obchodzone jest w Polsce dopiero po raz trzeci. Ponadto, choć jest świętem państwowym, nie jest dniem wolnym od pracy, dlatego nie jest jeszcze powszechnie przyjęte przez polskie społeczeństwo.

Warto więc wywiesić biało-czerwoną flagę i szerzyć informację o tej ważnej dacie.

 

oprac. ako