Wiadomości
(Fot. Vesna Zivcic/Pixabay)

piątek,

09 kwietnia 2021

22:02

Martwy łabędź znaleziony na jeziorze w powiecie tczewskim. Badania potwierdziły zakażenie wirusem ptasiej grypy

Na początku kwietnia wędkarz znalazł martwego łabędzia na jeziorze w miejscowości Czatkowy. Po badaniach przeprowadzonych w Państwowym Instytucie Weterynaryjnym w Puławach okazało się, że ptak był zakażony wirusem H5N8.

Powiat tczewski może zostać częściowo objęty obszarem zagrożonym ptasią grypą.

- Znaleziony ptak to był łabędź niemy, dorosły osobnik, w bardzo dobrej kondycji, z piękną okrywą piórową, po prostu okaz zdrowia. Po badaniu otrzymaliśmy wynik dodatni, czyli obecność wysoce zjadliwej grypy ptaków. To pierwszy przypadek na terenie naszego powiatu od bardzo długiego czasu - mówi zastępca powiatowego lekarza weterynarii w Tczewie, Wiesław Ossowski.

Zgodnie z wnioskiem skierowanym do wojewody pomorskiego przez powiatowego lekarza weterynarii, strefą zagrożenia ptasią grypą miałyby zostać objęte gminy Tczew i Subkowy oraz częściowo gmina Pelplin.


OGRANICZENIA W HANDLU

W obszarze zagrożonym obowiązują restrykcje dla hodowców. Poza obowiązkiem przestrzegania zasad higieny oraz dezynfekcji, jest to m.in. zakaz organizacji targów czy sprzedaży ptaków.

- W soboty w Tczewie na targowisku miejskim dopuszczony jest również handel drobiem żywym i ptactwem ozdobnym. Niestety trzeba będzie wystąpić z wnioskiem do władz miasta o wprowadzenie tymczasowego zakazu - dodaje lekarz weterynarii Wiesław Ossowski.

Tereny objęte obszarem zagrożonym wystąpieniem ptasiej grypy muszą też być odpowiednio oznakowane.  


Hanna Brzezińska