Wiadomości
Pomnik ku czci pamieci ofiar katastrofy smolenskiej w Bazylice Mariackiej w Gdansku (fot. Agencja KFP/Michał Rumas)

piątek,

09 kwietnia 2021

19:45

Rocznica katastrofy smoleńskiej w Radiu Gdańsk. Wspominamy związane z Pomorzem ofiary tej tragedii

10 kwietnia 2010 roku o godz. 8:41 czasu środkowoeuropejskiego letniego, na lotnisku Smoleńsk - Siewiernyj doszło do katastrofy. Piloci próbowali wylądować w warunkach gęstej mgły. Samolot uderzył w drzewa i zderzył się z ziemią. Na pokładzie Tupolewa-154 było 96 osób. Nikt nie przeżył katastrofy. W 11. rocznicę tego wydarzenia na naszej antenie przypomnimy ofiary tragedii. 

W Radiu Gdańsk wspominamy osoby z Pomorza, które wówczas zginęły. Był wśród nich Prezydent Rzeczpospolitej Polskiej Lech Kaczyński z małżonką Marią. Choć nie pochodzili z Pomorza, byli z nim bardzo związani, zwłaszcza z Sopotem, gdzie mieszkali, ale chętnie bywali też na Kaszubach. 

 


Przypominamy też sylwetkę Marszałka Sejmu RP Macieja Płażyńskiego. Byłego wojewodę gdańskiego, jednego z liderów Akcji Wyborczej Solidarność, współzałożyciela Platformy Obywatelskiej, posła i senatora wspominają żona Elżbieta i córka Katarzyna.

 Nie zabrakło także wspomnienia Anny Walentynowicz. 8 sierpnia 1980 roku, pięć miesięcy przed osiągnięciem wieku emerytalnego, została dyscyplinarnie zwolniona z pracy. Decyzja dyrekcji przesądziła o wybuchu strajku w dniu 14 sierpnia, w wyniku którego powstał NSZZ "Solidarność". Pierwszym postulatem protestujących robotników było jej przywrócenie do pracy. Władza uległa ich żądaniom i wkrótce przywróciła ją do pracy. Jaka była Anna Walentynowicz?

 Wśród ofiar katastrofy smoleńskiej był też członek Stowarzyszenia Rodzin Katyńskich Leszek Solski. W Katyniu zginęli jego ojciec i stryj. Urodził się w Baranowiczach, przez lata mieszkał w Warszawie, ale swoje dorosłe życie związał z Sopotem. Lecha Kaczyńskiego wspominał Maciej Łopiński, jego przyjaciel i minister w kancelarii prezydenta. - Wielokrotnie powtarzał: jestem człowiekiem "Solidarności". Lubił ludzi, starał się być blisko nich - podkreślał Łopiński na naszej antenie. 

 


Przemysław Edgar Gosiewski był bohaterem kolejnego materiału. Wspominamy polskiego polityka, współzałożyciela partii Prawo i Sprawiedliwość, przewodniczącego klubu parlamentarnego PiS i wiceprezesa partii, posła na Sejm IV, V i VI kadencji, ministra-członka Rady Ministrów oraz wiceprezesa Rady Ministrów w rządzie Jarosława Kaczyńskiego.

 


Przypominamy również sylwetkę Izabeli Jarugi-Nowackiej, wicepremier RP, ministra polityki społecznej, parlamentarzystki, działaczki na rzecz praw człowieka.

 


10 kwietnia 2010 roku odszedł też na wieczną wachtę admirał Andrzej Karweta, dowódca Marynarki Wojennej RP. Wspominają go jego najbliżsi.Wspominaliśmy Arkadiusza "Arama" Rybickiego. To on na tablicy wpisanej przez UNESCO na listę światowego dziedzictwa kulturalnego "Pamięć Świata" spisał 21 postulatów Międzyzakładowego Komitetu Strajkowego. Zasiadał w Radzie Miasta Gdańska. kierował Nadbałtyckim Centrum Kultury oraz Departamentem Kultury, Sportu i Turystyki Urzędu Marszałkowskiego Województwa Pomorskiego. Był podsekretarzem stanu w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego. To on pisał na murach: "Katyń, nie zapomnimy".

 Na zakończenie Andrzej Urbański rozmawiał z doktorem Markiem Szymaniakiem, kierownikiem Działu Naukowo-Edukacyjnego Muzeum II Wojny Światowej, o historii Katynia i Smoleńska.
 


RG