Wiadomości
Niewykluczone, że nowa przestrzeń w Pruszczu Gdańskim będzie dostępna jeszcze tym roku (Fot. Mat. prasowe/Urząd Miasta Pruszcz Gdański)

piątek,

09 kwietnia 2021

16:10

Miejsce Pamięci Zbrodni Katyńskiej na terenie dawnego cmentarza w Pruszczu Gdańskim. Prace też przy innych nekropoliach

Na terenie dawnego cmentarza katolickiego w Pruszczu Gdańskim powstanie Miejsce Pamięci Zbrodni Katyńskiej. Nekropolia została zlikwidowana w latach 90-tych, ale to nadal miejsce ważne dla mieszkańców. Rozpoczynają się prace związane z uporządkowaniem tego terenu.

Nekropolia powstała w połowie lat 20-tych ubiegłego wieku. Między ulicami Wita Stwosza i Grota-Roweckiego pozostał po niej park ze śladami dawnych alejek. To w tym miejscu powstanie obiecane mieszkańcom przez burmistrza Miejsce Pamięci Zbrodni Katyńskiej.

- Chcemy zachować tam jak najwięcej zieleni. Ścieżki będą się pokrywały z dawnymi alejami cmentarnymi i na przecięciu tych ścieżek powstanie pomnik. Zależało na na tym, żeby to było coś właściwej jakości, żeby też nawiązywało do wzorców dużych pomników katyńskich - mówi rzecznik burmistrza Pruszcza Gdańskiego Bartosz Gondek.


PRACE ARCHEOLOGICZNE

Niewykluczone, że nowa przestrzeń w Pruszczu Gdańskim będzie dostępna jeszcze tym roku. Wszystko zależy jednak od przebiegu prac archeologicznych.

- W tym miejscu znajdowano niegdyś bardzo cenne artefakty, więc najpierw pojawi się tam archeolog - dodaje Bartosz Gondek. - Mówimy o obszarze, na którym można się spodziewać np. pochówków, które mają 2000 tysiące lat.

Przeprowadzenie prac archeologicznych jest też ważne dlatego, że w latach 90. szczątki osób pochowanych na likwidowanej nekropolii przeniesiono na cmentarz przy ul. Cichej.

Posłuchaj:


  

Uporządkowany teren po dawnym cmentarzu katolickim ma połączyć przejście z nowego centrum Pruszcza Gdańskiego w kierunku Centrum Kultury i Sportu oraz dworca kolejowego.

PRACE TAKŻE PRZY INNYCH CMENTARZACH

W Pruszczu Gdańskim równolegle prowadzone są prace przy pozostałych nekropoliach. Trwa rozbudowa tzw. nowego cmentarza przy ul. Cichej. Ponad 1,5 hektara terenu pozyskano od gminy wiejskiej. Powiększenie nekropolii jest ważne, bo służy ona nie tylko mieszkańcom Pruszcza Gdańskiego. Odbywają się tam pochówki także osób spoza miasta.

Zmodernizowana zostanie również ul. Spokojna, czyli dojazd do Starego Cmentarza. Droga była wyłożona trylinką, czyli  charakterystycznymi, sześciokątnymi betonowymi płytami. Dzięki modernizacji dojazd do cmentarza ma być łatwiejszy i bardziej komfortowy. Planowana jest też przebudowa skrzyżowania z ul. Sportową. Prace mają potrwać do września. 


Hanna Brzezińska/pb