Wiadomości
(Fot. Radio Gdańsk/Grzegorz Aramtowski)

piątek,

09 kwietnia 2021

12:27

Nawet dwie godziny czekania na szczepienie w Szpitalu Specjalistycznym w Kościerzynie. "Tego nie da się uniknąć"

Gigantyczne kolejki przed punktami szczepień w Szpitalu Specjalistycznym w Kościerzynie. Pacjenci muszą czekać przed budynkiem nawet około dwóch godzin.

Zdarza się, że w kolejce stoi kilkadziesiąt osób. - Na razie takiej sytuacji nie da się uniknąć - tłumaczy lekarz Arkadiusz Błaszczyk, koordynator do spraw COVID-19 w kościerskim szpitalu.

- Bardzo trudno jest precyzyjnie wyznaczyć godzinę, a jeszcze trudniejsze jest tę godzinę utrzymać. Trzeba pamiętać, że proces kwalifikacji zabiera też pewien czas, z niektórymi trzeba dłużej porozmawiać. Lekarz może mieć też wątpliwości, a to wszystko wydłuża czas. Na razie mamy taką sytuację, że do szczepienia kwalifikują jedynie lekarze - wyjaśnia Arkadiusz Błaszczyk

MOŻLIWA POPRAWY SYTUACJI

- Zjawisko kolejek w skali kraju dostrzeżono. Pragnę przypomnieć, że zgodnie z zarządzeniem ministra zdrowia, będą mogli kwalifikować do szczepień także przedstawiciele innych zawodów medycznych, np. fizjoterapeuci, farmaceuci czy ratownicy medyczni, więc może to w jakiś sposób złagodzi sytuację, bo będziemy mieli większą grupę osób - dodaje lekarz.

W szpitalu w Kościerzynie działają trzy punkty szczepień, które dziennie przyjmują ponad 200 osób. Działają od 8:00 do ostatniego pacjenta.

Lekarze apelują też do pacjentów, aby nie przychodzili wcześniej niż na wyznaczoną godzinę.

 

Grzegorz Armatowski/pb