Wiadomości
Nz. Mieczysław Struk (Fot. Gdansk.pl/Grzegorz Mehring)

czwartek,

08 kwietnia 2021

21:04

Marszałek pomorski zwraca się do rządu o zwiększenie funduszy unijnych dla regionu. "Apeluję o sprawiedliwy podział"

Marszałek województwa pomorskiego Mieczysław Struk zwrócił się do premiera Mateusza Morawieckiego z apelem o transparentny i sprawiedliwy podział funduszy unijnych. Jak wyliczył, Pomorze może dostać o 40 procent mniej środków niż w kończącej się perspektywie.

Treść listu skierowanego do prezesa rady ministrów udostępnił w czwartek mediom rzecznik Urzędu Marszałkowskiego Województwa Pomorskiego Michał Piotrowski.

"PRAWIE TRZY RAZY MNIEJ NIŻ W INNYCH WOJEWÓDZTWACH"

Struk zwrócił w nim uwagę, że rządowy projekt Umowy Partnerstwa między Polską a Unią Europejską na lata 2021-2027 zakłada, że województwo pomorskie otrzyma o 736 milionów euro (około trzy miliardy złotych) mniej na program regionalny. W ocenie samorządowca, przy planowanym podziale środków z budżetu UE, Pomorze staje się jednym z najbardziej poszkodowanych regionów w kraju.

- Biorąc pod uwagę zaproponowany podział, województwo pomorskie jest jednym z tych, które dostaną najmniej funduszy. W przeliczeniu na jednego mieszkańca - tylko 482 euro, w porównaniu z 810 euro w latach 2014-2020. To prawie trzy razy mniej niż w innych województwach - napisał Struk.

Jego zdaniem wpłynie to negatywnie na rozwój regionu. - Mniej pieniędzy oznacza mniej projektów realizowanych przez samorządy, organizacje pozarządowe czy przedsiębiorców. Będzie mniej środków na inwestycje, zdrowie, naukę czy infrastrukturę - zaznaczył.

APEL POMORSKICH SAMORZĄDOWCÓW

Marszałek w liście przypomniał też, że mieszkańcy regionu zgodnie apelują o zwiększenie unijnych funduszy. Petycję w tej sprawie poparło kilkadziesiąt pomorskich samorządów, organizacji zrzeszających samorządowców, a także 400 przedstawicieli podmiotów pozarządowych. Specjalne stanowisko zajęli również członkowie Konwentu Powiatów Województwa Pomorskiego oraz Stowarzyszenia Obszar Metropolitalny Gdańsk-Gdynia-Sopot.

Pismo skierowane do rządu dotyczące podziału funduszy unijnych wystosowali też pomorscy radni Prawa i Sprawiedliwości. Proszą w nim "przynajmniej o uwzględnienie przy rozdysponowaniu rezerwy na projekty, które będą wyrównywały szanse rozwojowe najbardziej wykluczonych obszarów wewnątrz województwa".

- W imieniu Pomorzan raz jeszcze apeluję o transparentny i sprawiedliwy podział środków w ramach Umowy Partnerstwa. Do apelu załączam treść petycji, którą jak dotąd podpisało 12,5 tys. mieszkańców - zakończył list Mieczysław Struk.

NIEJEDYNE ŚRODKI UNIJNE

W połowie lutego wiceminister funduszy i polityki regionalnej Małgorzata Jarosińska-Jedynak informowała, że w nowej perspektywie unijnej w latach 2021-2027 województwo pomorskie może liczyć na co najmniej 1,13 miliardów euro. Zaznaczyła jednak, że to nie wszystkie dofinansowania unijne, o które może starać się Pomorskie. - Może jeszcze liczyć na środki w ramach tzw. rezerwy regionalnej, w której mamy w budżecie 7,1 miliardów euro - podała.

PAP/mm