Wiadomości
15-milionowy kontener w DCT Gdańsk został przeładowany 8 kwietnia (Fot. DCT Gdańsk)

piątek,

09 kwietnia 2021

08:02

Sukces terminalu DCT Gdańsk. Obsłużył 15 milionów kontenerów i ma w planach kolejne zwiększenia przepustowości

Od otwarcia w 2007 roku terminal DCT Gdańsk obsłużył 15 milionów TEU - poinformowała w czwartek przedstawicielka firmy Katarzyna Frankiewicz. DCT Gdańsk jest jedynym głębokowodnym terminalem na Bałtyku, który obsługuje największe kontenerowce na świecie.

Jest to znaczące osiągnięcie. - DCT Gdańsk, największy terminal kontenerowy na Bałtyku, obsłużył od momentu otwarcia w 2007 roku 15 milionów TEU, czyli kontenerów 20-stopowych, co oznacza, że jest prawdziwym bałtyckim hubem - podała Katarzyna Frankiewicz.

Do przeładunku 15-milionowego kontenera w DCT Gdańsk doszło 8 kwietnia. Należał on do firmy Cosco Shipping i został załadowany na pokład Cosco Shipping Galaxy, jednego z największych statków na świecie. Jednostka ma 400 metrów długości i pojemność 21 tysięcy TEU. Statek pływa w ramach serwisu Ocean Shipping Alliance, który zapewnia cotygodniowe połączenie portów: Korei, Chin i Singapuru z Gdańskiem.

SUKCESY MIMO TURBULENCJI

- Ten wynik to wielki sukces naszych pracowników. W ubiegłym roku pandemia spowodowała turbulencje w całej globalnej branży transportowej i logistycznej. Jesteśmy jednak zadowoleni ze wzrostu rok do roku liczby pełnych kontenerów w imporcie i eksporcie - wskazał w komunikacie prasowym dyrektor generalny DCT Gdańsk Cameron Thorpe.

Terminal kontynuuje również duże programy inwestycyjne, które obejmują m.in. rozbudowę bocznicy kolejowej i powiększenie jej z czterech do siedmiu torów - każdy o długości 750 metrów.

PERSPEKTYWY NA PRZYSZŁOŚĆ

DCT Gdańsk już obecnie jest największym kolejowym punktem przeładunkowym w Polsce i jednym z dziesięciu największych portowych terminali kolejowych w Europie. Dzięki zwiększeniu przepustowości dołączy do pierwszej piątki.

Terminal został uruchomiony w 2007 roku. Jego roczna zdolność przeładunkowa wynosiła wówczas 500 tysięcy TEU.

PAP/pb