Wiadomości
Biometyczne dowody osobiste to efekt dostosowania przepisów do wymogów unijnych (Fot. Coi.gov.pl)

czwartek,

08 kwietnia 2021

16:02

Od sierpnia nowe dowody osobiste. Wyrobienie dokumentu wymagać będzie wizyty w urzędzie [POSŁUCHAJ]

Nowe procedury związane z wyrobieniem dowodu osobistego już od sierpnia bieżącego roku. Konieczne będzie skanowanie odcisków palców w urzędzie.

Od 2 sierpnia obowiązywać będą nowe, biometryczne dowody osobiste. Oprócz specjalnie wykonanego zdjęcia, które obowiązuje już obecnie, drugą cechą będzie przechowywany w nich odcisk palca. Na nowym dokumencie powróci też odwzorowany wzór podpisu.

W ubiegłym roku co drugi z trzydziestu tysięcy wniosków o dowód osobisty w gdańskim magistracie był złożony online. Tymczasem, jak tłumaczy Tomasz Filipowicz z Urzędu Miejskiego w Gdańsku, nowa procedura będzie wymagała przyjścia do urzędu osobiście, gdzie pracownicy przy użyciu elektronicznego skanera odczytają odciski palców wskazujących obu rąk.

CO Z DOTYCHCZAS WYDANYMI DOWODAMI?

Testy nowego systemu w Gdańsku odbędą się w czerwcu. Z obowiązku składania odcisków zwolnione będą dzieci do dwunastego roku życia.

Wniosek o nowy dowód jak dotąd będzie można złożyć w dowolnym urzędzie w kraju. Osoby niepełnosprawne będą mogły liczyć na obsługę przez urzędników w domu. Dotychczas wydane dokumenty nie tracą ważności. Zmiany są efektem dostosowania przepisów do wymogów unijnych.

 

Posłuchaj materiału dziennikarza Radia Gdańsk:

 

 

Sebastian Kwiatkowski/pb