Wiadomości
(Fot. Radio Gdańsk/Aleksandra Nietopiel)

czwartek,

08 kwietnia 2021

13:03

Człowiek wielu pasji i talentów. Przed gdańskim IPN otwarto wystawę z okazji 80. rocznicy śmierci generała Zaruskiego

Taternik, żeglarz, żołnierz, poeta, malarz, wychowawca młodzieży, patriota. Trudno zamknąć życie gen. Mariusza Zaruskiego w kilku słowach czy zdaniach. 16-planszowa wystawa, która stanęła przed gdańskim oddziałem IPN, prezentuje fotografie, skany dokumentów i cytaty ukazuje najważniejsze wątki życia gen. Mariusza Zaruskiego.
- Najważniejszą pasją, treścią życia i służby publicznej generała były góry, Tatry i Bałtyk. To postać nietuzinkowa, wielowymiarowa, postać renesansu. Już sama służba na rzecz niepodległości Polski to karta imponująca - mówi Bartosz Januszewski z IPN, autor wystawy.

WYSTAWA POJAWI SIĘ W INNYCH MIEJSCACH?


Ekspozycja ma być prezentowana w kilku innych częściach województwa. – Chcielibyśmy z nią jeździć po miejscach związanych z historią Mariusza Zaruskiego i jego działalnością. Spróbujemy pokazać ją także w Zakopanem – dodaje Krzysztof Drażba z IPN-u.

Wystawa w jest dostępna w wersji elektronicznej. Ekspozycja została udostępniona także dzisiaj, ale w języku ukraińskim, w Chersoniu - miejscowości, gdzie zmarł gen. Mariusz Zaruski.

UPAMIĘTNIONY NA POMORZU

Generał Mariusz Zaruski został upamiętniony w kilku miejscach – jest basen żeglarski jego imienia, pomnik w Gdyni, ławeczka w Pucku, a także dwie szkoły w Gdańsku oraz Pucku noszące imię generała.

Mariusz Zaruski urodził się na Podolu w miejscowości Dumanowo 31 stycznia 1867 roku, zmarł w 8 kwietnia 1941 w Chersoniu. 


Aleksandra Nietopiel