Wiadomości
(Fot. Pixabay)

środa,

07 kwietnia 2021

20:07

COVID-19 bardzo osłabił jej i tak schorowany organizm. Ratunkiem może być lek, ale potrzeba sporo pieniędzy [ZBIÓRKA]

Zakażenie koronawirusem jeszcze bardziej osłabił jej schorowane płuca. Jedynym ratunkiem jest bardzo drogi lek. Przyjaciele Marty Chrzan - pisarki ikon z Gdyni i jednej z najstarszych osób chorujących na mukowiscydozę w Polsce - zbierają pieniądze na jej leczenie.

- Przyjaźnimy się od wielu lat, wiemy z czym wiążą się jej problemy zdrowotne. Mukowiscydoza to taka choroba, której nie widać i wszystkim się wydaje, że jest ok, ale nie jest. Widzimy, jak potwornie ją ogranicza i że jest coraz gorzej - opowiada przyjaciółka Marty, Ewa Paprocka. Jak podkreśla, COVID-19 bardzo ją osłabił. Powikłania są duże. - Marta jest cały czas podłączona do koncentratora tlenu i nie zanosi się, żeby było lepiej. Ale światełkiem w tunelu jest pojawienie się leku, który leczy przyczyny choroby - dodaje Ewa Paprocka.

NADZIEJA WSZYSTKICH CHORYCH

Lek jest nierefundowany i bardzo drogi. Miesięczna kuracja to 86 tys. złotych, a żeby był skuteczny, musi być przyjmowany stale. Zbiórka na leczenie Marty Chrzan prowadzona jest między innymi przez portal siepomaga.pl. Jak podkreślają znajomi, w tej walce i zbiórce nie chodzi tylko o ich przyjaciółkę, ale też o inne osoby, zmagające się z mukowiscydozą. Lek, na który zbierane są środki, przynosi znakomite rezultaty i daje nadzieję chorym.

Marta Chrzan ma 49 lat i jest jedną z najstarszych osób w Polsce, chorujących na mukowiscydozę. W kręgach artystycznych jest znaną i utalentowaną pisarką ikon. To jej pasja, którą, z uwagi na stan zdrowia, musiała przerwać. W 2005 roku jedną z napisanych przez siebie ikon podarowała Janowi Pawłowi II. W 2016 roku wywiad z Martą przeprowadził Włodzimierz Raszkiewicz. Rozmowy można posłuchać >>> TUTAJ.

Link do zbiórki >>>TUTAJ.

POSŁUCHAJ MATERIAŁU NASZEJ REPORTERKI:

 

 

Aleksandra Nietopiel