Wiadomości
(fot. Anna Rezulak / KFP)

środa,

07 kwietnia 2021

16:47

Europejska Agencja Leków: korzyści ze stosowania preparatu AstraZeneki przewyższają ryzyko działań niepożądanych

Korzyści ze stosowania szczepionki firmy AstraZeneca w zapobieganiu COVID-19 przewyższają ryzyko działań niepożądanych - poinformowała w środę Europejska Agencja Leków (EMA), potwierdzając, że zakrzepy krwi powinny być wymienione jako bardzo rzadkie skutki uboczne tego preparatu.

EMA poinformowała o występowaniu bardzo rzadkich przypadków zakrzepów krwi w połączeniu z niskim poziomem płytek krwi w ciągu dwóch tygodni od szczepienia tym preparatem.

- Jak dotąd większość zgłoszonych przypadków wystąpiła u kobiet w wieku poniżej 60 lat w ciągu dwóch tygodni od szczepienia. Na podstawie dostępnych obecnie dowodów nie potwierdzono konkretnych czynników ryzyka - podała EMA.

NISKI POZIOM ZAGROŻENIA

Agencja podkreśliła jednocześnie, że korzyści ze stosowania szczepionki AstraZeneca w zapobieganiu COVID-19 przewyższają ryzyko działań niepożądanych. Przekazała też, że "prawdopodobieństwo wystąpienia zakrzepów krwi po szczepieniu preparatem AstraZeneki jest bardzo niskie".

- Ryzyko śmierci z powodu COVID-19 jest dużo wyższe niż ryzyko śmierci z powodu efektów ubocznych szczepionki. Preparaty te pomagają nam w walce z pandemią i musimy kontynuować ich podawanie - powiedziała na konferencji prasowej w środę szefowa Europejskiej Agencji Leków (EMA) Emer Cooke. Podkreśliła, że szczepionka firmy AstraZeneca zapobiega zachorowaniu na COVID-19, a także hospitalizacji i śmierci z powodu tej choroby.

 

PAP/mk