Wiadomości
(Fot. Agencja KFP/Maciej Kosycarz)

środa,

07 kwietnia 2021

08:45

Milion złotych kary dla Zakładu Utylizacyjnego w Gdańsku. Sankcja za ogromną skalę nieprawidłowości

Milion złotych to suma, którą musi zapłacić Zakład Utylizacyjny w Gdańsku w związku z nieprawidłowościami, które stwierdzono podczas kontroli. Ustalono naruszenia w wydobywaniu odpadów. Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska wziął pod uwagę zagrożenie życia i zdrowia ludzkiego, zagrożenie środowiska, czas i rozmiar naruszenia.

- W związku ze zgłaszanymi uciążliwościami odorowymi, inspektorzy WIOŚ w Gdańsku przeprowadzili dwie kontrole interwencyjne podmiotów działających na terenie Zakładu Utylizacyjnego Sp. z o.o. w Gdańsku. W trakcie jej trwania stwierdzono, że głównym źródłem substancji złowonnych są magazynowane odpady ulegające biodegradacji oraz odpady frakcji zbieranych selektywnie, takich jak tworzywa sztuczne i szkło, ze względu na znajdujące się w opakowaniach resztki produktów spożywczych - uzasadnia decyzję Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska.

Jak dodano, w trakcie kontroli stwierdzono także wydobywanie odpadów niezgodnie z obowiązującymi powszechnie przepisami ochrony środowiska - w szczególności ustawy o odpadach.


KARA

Kontrola przeprowadzona od 26 października do 22 grudnia ubiegłego roku na terenie należącym do Zakładu Utylizacyjnego Sp. z o.o. poskutkowała nałożeniem przez Pomorskiego Wojewódzkiego Inspektora Ochrony Środowiska administracyjnej kary w wysokości miliona złotych za wydobywanie odpadów niezgodnie z zatwierdzoną instrukcją prowadzenia składowiska. Jak czytamy, ta decyzja nie jest ostateczna.

- Wymierzając administracyjną karę pieniężną, Pomorski Wojewódzki Inspektor Ochrony Środowiska wziął pod uwagę przede wszystkim rozmiar działalności prowadzonej przez ukarany podmiot - wyjaśniono.

 
ODPOWIEDŹ ZAKŁADU UTYLIZACYJNEGO

Kara w takiej wysokości jest najwyższą, jaką może nałożyć Wojewódzki Inspektor Ochrony Środowiska. Zakład Utylizacyjny w oświadczeniu opublikowanym na stronie internetowej zapowiedział odwołanie się do Głównego Inspektora Ochrony Środowiska w Warszawie.

- Decyzja została oparta na danych, które spółka ocenia jako niezgodne ze stanem faktycznym. Wskazany w decyzji teren działki nie jest istniejącym składowiskiem odpadów. Nie może być zatem mowy o nielegalnym wydobywaniu odpadów z istniejącej instalacji składowiska, a za to została nałożona kara - czytamy w oświadczeniu zakładu.

Na złożenie odwołania Zakład Utylizacyjny ma 14 dni.

RADNI PIS: TO KOSZT DLA MIESZKAŃCÓW

Do sprawy odnieśli się miejscy radni Prawa i Sprawiedliwości. - Błędna polityka inwestycyjna władz Gdańska będzie kosztować mieszkańców. Miasto wchodzi w spór, zupełnie niepotrzebnie, zamiast uzyskać formalne pozwolenie. Pytamy: dlaczego mamy ponosić koszty takiej polityki? Gdyby to było prywatne przedsiębiorstwo, nas by to nie musiało interesować. Tu wydatkujemy środki publiczne - mówi Kazimierz Koralewski, przewodniczący klubu radnych PiS.
 
0aIMG 2389
(fot. Radio Gdańsk/Maciej Naskręt)

- Kara w wysokości miliona złotych może być jedną z pierwszych, bo jeżeli tak dalej inwestycje będziemy prowadzić, to będzie tego dużo, dużo więcej - dodaje Piotr Gierszewski, wiceprzewodniczący Rady Miasta Gdańska z ramienia klubu radnych PiS.

W oświadczeniu Zakład Utylizacyjny tłumaczy, że nie wydobywał odpadów. Zdaniem zarządu była to produkcja odpadów typowa dla prac ziemnych. Spółka miejska zapowiedziała złożenie odwołania. Władze miasta nie komentują sprawy.

POSŁUCHAJ MATERIAŁU:


oprac. ap/mrud/Maciej Naskręt