Wiadomości
Największym pracodawcą jest pozostający w bardzo dobrej kondycji przemysł. (Fot. Pixabay/jotoler)

środa,

07 kwietnia 2021

08:08

Eurostat: Polska z najniższym bezrobociem w UE. Według eksperta to zasługa struktury naszej gospodarki

Według danych z Eurostatu stopa bezrobocia w lutym pozostała bez zmian w stosunku do poprzedniego miesiąca. Nasz kraj uzyskał tym samym najlepszy wynik w Unii Europejskiej - na poziomie 3,1 proc.

Zaraz za nami w rankingu uplasowały się Czechy, które mają wynik wyższy o jedną dziesiątą procenta. Trzeci najniższy wskaźnik zanotowała Holandia. Średnia dla Unii Europejskiej wyniosła 7,5 proc., gdzie dla strefy euro było to aż 8,3 proc. W zestawieniu najgorzej wypadła Hiszpania, która miała 16,1 procent.

Biorąc pod uwagę tylko i wyłącznie bezrobocie wśród młodych, Polska spada z pozycji lidera. Stopa bezrobocia wśród osób poniżej 25. roku życia wynosi bowiem u nas 14,8 proc.

ZASŁUGA STRUKTURY NASZEJ GOSPODARKI?

Wicedyrektor Polskiego Instytutu Ekonomicznego Andrzej Kubisiak, komentując dane Eurostatu, wskazał, że zawdzięczamy to m.in. strukturze naszej gospodarki.

- Tam, gdzie bezrobocie jest najwyższe, szczególnie w krajach południa Europy, udział turystyki w zatrudnieniu i PKB jest wysoki. Ponadto takie kraje jak Hiszpania, Grecja i Włochy nie uporały się ze skutkami poprzedniego kryzysu - tłumaczył Kubisiak.

Podkreślił, że w Polsce turystyka i gastronomia zatrudniają stosunkowo mało osób, a największym pracodawcą jest pozostający w bardzo dobrej kondycji przemysł.


PAP/ako