Wiadomości
(Fot. Agencja KFP/Anna Rezulak)

wtorek,

06 kwietnia 2021

14:30

Dodatkowy punkt szczepień w Starogardzie Gdańskim, remont drogi w Gręblinie, poszerzenie monitoringu w Tczewie [WIADOMOŚCI REGIONALNE]

Władze powiatu starogardzkiego wspólnie z Kociewskim Centrum Zdrowia chcą utworzyć punkt szczepień przeciwko koronawirusowi. Tuż przed świętami wniosek w tej sprawie został skierowany do wojewody pomorskiego Dariusza Drelicha.

 

Szczegóły przybliżył Patryk Gabriel, wicestarosta starogardzki. - W ubiegły czwartek wysłaliśmy informację o chęci oraz gotowości do przygotowania bezpiecznego i dużego punktu szczepień w hali Zespołu Szkół Ekonomicznych w Starogardzie Gdańskim, z łatwym dostępem dla wszystkich mieszkańców naszego powiatu - wskazał Gabriel.

W tej sprawie powiat zwrócił się też do władz Starogardu Gdańskiego z prośbą o zapewnienie dodatkowego personelu.W Gręblinie, w gminie Pelplin, zostanie wyremontowany fragment głównej gminnej drogi. Inwestycja będzie kosztowała prawie trzy i pół miliona złotych.

- Jest to trasa równoległa do drogi krajowej numer 91, w przypadku zdarzeń drogowych stanowiła alternatywną nitkę komunikacyjną. Przy tej drodze wybudowana jest większość domostw. Jeżeli chodzi o to sołectwo, stan tej trasy jest ważny dla mieszkańców wsi - tłumaczy Mirosław Chyła, burmistrz miasta i gminy Pelplin.
 
Odcinek objęty przebudową ma prawie kilometr długości. Prace rozpoczną się jeszcze w kwietniu.W Tczewie pojawią się kolejne kamery miejskiego monitoringu. To odpowiedź na wciąż powracający problem wandalizmu. W mieście regularnie niszczone są nie tylko wiaty przystankowe czy place zabaw.

- Ostatnio wandale upodobali sobie też windę przy dworcu kolejowym od strony osiedla Zatorze, która jest nieczynna mimo regularnych napraw prowadzonych przez PKP. Duża część miasta jest objęta monitoringiem. Zapisy z kamer są dokładnie analizowane i co miesiąc kilkanaście czy nawet więcej nagrań jest przekazywanych policji na potrzeby prowadzonych postępowań - wyjaśnia rzecznik urzędu miejskiego Małgorzata Mykowska.

Na terenie Tczewa działa już około 60 kamer. W ramach rewitalizacji, aż 50 nowych urządzeń miejskiego monitoringu zostanie zamontowanych na osiedlu Zatorze.Gniewscy rycerze uczcili 400. rocznicę śmierci hetmana Jana Karola Chodkiewicza. Z tej okazji powstał cykl krótkich filmów, które opowiadają o tym wybitnym dowódcy wojskowym z początku XVII wieku. 

 

"Stan Smith. Opowieści z hetmańskiej krypty" to fabularyzowane lekcje historii w przystępnej formie. Fabuła dotyczy archeologa polskiego pochodzenia, który w domowych archiwach odkrywa starą mapę. Na jej podstawie ustala miejsce ostatecznego pochówku Jana Karola Chodkiewicza. Natychmiast wyrusza w podróż i dociera do Zamku w Gniewie. Dwa odcinki "Opowieści" są już dostępne w serwisie YouTube >>> TUTAJ.


H. Brzezińska, F. Jędruch