Wiadomości
(Fot. Agencja KFP/Krzysztof Mystkowski)

wtorek,

06 kwietnia 2021

11:30

Kolejna zmiana terminu wyboru nowego burmistrza Ustki. Powodem zapewnienie bezpieczeństwa mieszkańcom

Przedterminowe wybory burmistrza Ustki, zarządzone po śmierci dotychczasowego włodarza Jacka Graczyka, zostały po raz trzeci przesunięte. Głosowanie odbędzie się 9 maja – poinformował we wtorek magistrat, powołując się na znowelizowane rozporządzenie premiera.

Pierwotne rozporządzenie premiera w sprawie przedterminowych wyborów burmistrza Ustki, ogłoszone 17 listopada 2020 roku, wyznaczało ich datę na niedzielę 17 stycznia 2021 r. W połowie grudnia ubiegłego roku znowelizowano rozporządzenie, ustalając termin głosowania na 24 stycznia. Miesiąc później termin został przesunięty na 11 kwietnia.

TRZECIA ZMIANA DATY

- Decyzją Prezesa Rady Ministrów termin przedterminowych wyborów burmistrza Ustki uległ zmianie. Nowy, wyznaczony rozporządzeniem, to 9 maja 2021 roku – poinformował we wtorek ustecki magistrat.

W uzasadnieniu przesunięcia daty głosowania wskazano na utrzymującą się niekorzystną sytuację epidemiczną, nadal obowiązujące ograniczenia i zakazy wprowadzone na czas pandemii. Powołano się też na kolejną opinię Głównego Inspektora Sanitarnego o zasadności przesunięcia wszystkich planowanych przedterminowych wyborów, wyborów uzupełniających i referendów lokalnych przynajmniej do końca kwietnia 2021 roku.

CHODZI O BEZPIECZEŃSTWO

- Jednocześnie w ocenie Państwowej Komisji Wyborczej, ponieważ dzień 30 kwietnia 2021 r. przypada w piątek, a dzień 2 maja pomiędzy świętem 1 i 3 maja, data wyborów powinna zostać przełożona na dzień 9 maja 2021 r. – napisano w uzasadnieniu rozporządzenia.

Przesunięcie na 9 maja terminu przedterminowych wyborów burmistrza Ustki zapewnić ma "bezpieczne przeprowadzenie głosowania przede wszystkim dla wyborców oraz dla członków obwodowych komisji wyborczych, co w konsekwencji pozwoli na zwiększenie frekwencji".

W związku ze zmianą daty głosowania, zmodyfikowano też część kalendarza wyborczego. Do 4 maja wyborcy mają czas na złożenie wniosku o dopisanie się do spisu wyborców. Tego dnia mija też termin zgłaszania zamiaru głosowania korespondencyjnego dla tych, którzy w dniu wyborów podlegać będą kwarantannie lub izolacji. Kampania wyborcza zakończy się 7 maja o północy. 8 maja przewodniczącym obwodowych komisji wyborczych przekazany zostanie spis wyborców. Głosowanie odbędzie się 9 maja w godz. 7:00-21:00.

KANDYDACI NA BURMISTRZA

Sześć komitetów wyborczych utworzonych w wyznaczonym terminie do 4 grudnia 2020 r. zarejestrowało swoich kandydatów na burmistrza Ustki w wyborach przedterminowych. 7 stycznia bieżącego roku Miejska Komisja Wyborcza w Ustce wydała obwieszczenie o zarejestrowanych sześciorgu kandydatach. Nazwiska podano w kolejności alfabetycznej.

O urząd burmistrza Ustki ubiegać się będą: 53-letnia Adriana Teresa Cerkowska-Markiewicz, radna miejska z Platformy Obywatelskiej - zgłoszona przez KWW "Najlepszy wybór dla Ustki", a także 51-letni bezpartyjny urzędnik Andrzej Kuczun - startuje z własnego KWW.

W wyborach z własnych komitetów wystartują też bezpartyjni 39-letni radny miejski Grzegorz Maciej Malinowski oraz 55-letni przewodniczący Rady Miasta Ustka Jacek Tomasz Maniszewski. Obaj do wyborów radnych szli z listy zmarłego burmistrza Jacka Graczyka.

Burmistrzem chce być także 54-letni bezpartyjny Krzysztof Nałęcz, do niedawna redaktor naczelny trzech dzienników regionalnych. W wyborach weźmie udział również 56-letni urzędnik Piotr Dariusz Wszółkowski. Jak podawały w grudniu ubiegłego roku lokalne media, za swój start w kontrze do kandydatki z PO został usunięty ze struktur partii.

GMINĄ KIERUJE ZASTĘPCA

Przedterminowe wybory burmistrza Ustki zostały zarządzone po śmierci dotychczasowego burmistrza Jacka Graczyka.

Do czasu wyboru nowego burmistrza, zgodnie z zarządzeniem premiera, gminą kieruje dotychczasowy zastępca burmistrza Ustki Bartosz Gwóźdź-Sproketowski.

Jacek Graczyk zmarł nagle 21 października 2020 r. Miał 67 lat. W latach 1984-1991 zarządzał ustecką stocznią. To była jego trzecia kadencja jako burmistrza Ustki.


PAP/mw