Wiadomości
(Fot. Anna Rezulak / KFP)

wtorek,

06 kwietnia 2021

10:32

Wiadomo, kiedy gotowy będzie projekt linii tramwajowej Nowa Politechniczna. Trasa połączy górny i dolny taras Gdańska

Dokumentacja projektowa dla budowy linii tramwajowej Nowa Politechniczna w Gdańsku ma być gotowa w IV kwartale 2022 r. Nowa trasa ma połączyć istniejącą linię tramwajową w dzielnicy Piecki-Migowo z Wrzeszczem.

Jak poinformowała Aneta Niezgoda z biura komunikacji społecznej Dyrekcji Rozbudowy Miasta Gdańska, podpisana została umowa na przygotowanie dokumentacji projektowej dla Nowej Politechnicznej (trasa tramwajowa Gdańsk Południe-Wrzeszcz).

Opracowanie sporządzi wybrane w przetargu konsorcjum firm, którego liderem jest Biuro Projektów Budownictwa Komunalnego SA. Koszt projektu wyniesie niecałe pięć milionów złotych. Dokumentacja ma być gotowa do końca 2022 r.

NOWA LINIA

Nowa Politechniczna to linia, która docelowo ma połączyć górny i dolny taras Gdańska. Będzie częściowo przebiegać nowym śladem (przez tereny obecnie niezagospodarowane) i w śladzie istniejących dróg, które zostaną przebudowane i dostosowane do wymogów projektowanej trasy.

W pasie Nowej Politechnicznej zaprojektowana zostanie dwutorowa linia tramwajowa, która będzie się rozpoczynać od skrzyżowania Jaśkowa Dolina z ul. Rakoczego, dalej ulicami Jaśkowa Dolina i Wileńską. Projekt uwzględni poprowadzenie tramwaju 350-metrowym tunelem wzdłuż ul. Wileńskiej, w okolicy ul. Migowskiej i Morenowej. W rejonie zbiornika retencyjnego przy ul. Wileńskiej zaprojektowane ma być także przejście podziemne dla pieszych. Według założeń koncepcyjnych, tramwaj ma biec dalej obok ul. Sobieskiego i nieistniejącą jeszcze ul. Nową Politechniczną. W al. Grunwaldzką tramwaj ma włączyć się z ul. Bohaterów Getta Warszawskiego.

PRZEBUDOWA DRÓG

Projekt Nowej Politechnicznej będzie uwzględniać nie tylko linię tramwajową, ale także drogi i trasę rowerową. Aby umożliwić poprowadzenie tramwaju nową trasą, dokumentacja będzie zawierać m.in. przebudowę Jaśkowej Doliny, kilometrowego odcinka ul. Wileńskiej czy ul. Do Studzienki.

Dokumentacja ws. Nowej Politechnicznej powstanie na podstawie koncepcji przygotowanej przez spółkę Mosty Katowice. Według umowy, projektanci tej firmy mieli również opracować dokumentację projektową. Z uwagi na przedłużające się uzgodnienia koncepcji umowa ze spółką została rozwiązana, w związku z czym konieczne było ogłoszenie nowego przetargu na opracowanie dokumentacji projektowej.

Pod koniec 2019 r. została wydana decyzja środowiskowa dla tej inwestycji, którą przygotowała Generalna Dyrekcja Ochrony Środowiska. Złożono do niej odwołanie, które obecnie jest rozpatrywane przez GDOŚ.


PAP/ap