Wiadomości
(Fot. totalitaryzmy.pl)

środa,

14 kwietnia 2021

07:35

Poruszający i edukacyjny - taki będzie II Międzynarodowy Festiwal Filmowy o Totalitaryzmach "Echa Katynia". Odbędzie się online

II Międzynarodowy Festiwal Filmowy o Totalitaryzmach "Echa Katynia", organizowany przez Instytut Pamięci Narodowej oddział w Gdańsku, odbędzie się w formule online. Podczas jego trwania zaprezentowanych zostanie ponad 20 różnych filmów z całego świata o przejmującej tematyce. - Świat ciągle wypełnia się ideologiami, które mogą przekształcić się w totalitaryzmy. Często nie zdajemy sobie sprawy ze skali tego zjawiska - czytamy na stronie wydarzenia.

Totalitaryzm to nie tylko ustrój społeczny, ale przede wszystkim losy zwykłych ludzi. To narastająca przemoc systemu oraz walka jednostek oraz grup o wolność i godność, a także powracające wspomnienia, historie i pamięć o nich.

ROCZNICA ZBRODNI KATYŃSKIEJ

- To żywe scenariusze, które nie chcemy, żeby kiedykolwiek się powtórzyły. W dziejach Polski totalitaryzm odcisnął swoje wyraźne piętno, dlatego tworzymy przestrzeń, w której będziemy rozważać i przeżywać zagadnienie totalitaryzmu w wielu aspektach. Uczulać obrazami na mechanizmy przemocy i dyskryminacji - czytamy na stronie wydarzenia.

W 2020 roku, w 80. rocznicę zbrodni katyńskiej, Instytut Pamięci Narodowej zainaugurował międzynarodowy festiwal filmowy o symbolicznej nazwie "Echa Katynia", którego tematyka obejmuje szeroko rozumiane zagadnienie totalitaryzmu.

- Zbrodnia katyńska w historii polski zajmuje miejsce szczególne. Ma ogólnopolski wymiar, bo ginęły tam przecież elity z całego kraju. Dziś oddajemy hołd odwadze, a potępiamy niegodziwość , a także ostrzegamy przed nią. Gdy widzimy zło, musimy je nazywać i mówić o nim. W Katyniu zginęły ważne postacie, które zapłaciły straszną cenę za bycie dobrymi obywatelami. Jeśli dziś nie będziemy podkreślać rangi złych zdarzeń z przeszłości, one mogą się powtórzyć - mówił Mirosław Golon, dyrektor gdańskiego oddziału IPN.

POLSKIE PREMIERY

Do udziału w pokazie zaproszono twórców różnych gatunków filmowych z całego świata. Wyselekcjonowane zostały najlepsze, wielokrotnie nagradzane filmy, których wysoki poziom wrażliwości artystycznej i zajmująca treść mają być przyczynkiem do dyskusji o problemie totalitaryzmu. Większość z nich to polskie premiery.

Oprócz seansów filmowych ważnym składnikiem festiwalu będą debaty oraz spotkania z twórcami, warsztaty dla filmowców i amatorów.

Obowiązuje rejestracja, pula miejsc jest ograniczona.

JAK OBEJRZEĆ FILM?

Po wejściu na stronę totalitaryzmy.pl należy kliknąć w przycisk "zarezerwuj seans" przy dowolnym z filmów, który chce się obejrzeć. Wtedy zostaniemy przeniesieni do platformy onestage.pl, gdzie nastąpi prośba o założenie konta użytkownika i zarejestrowanie na wybrane seanse. Filmy można obejrzeć o dowolnej porze w czasie trwania festiwalu, tj. pomiędzy 15 a 18 kwietnia 2021 roku.


oprac. ap