Wiadomości
(Fot. Pixabay)

czwartek,

01 kwietnia 2021

09:24

Pokaże, ilu nas jest, kim jesteśmy i jak żyjemy. Rozpoczyna się Narodowy Spis Powszechny Ludności i Mieszkań

Narodowy Spis Powszechny Ludności i Mieszkań odbywa się raz na 10 lat, a jego celem jest jest diagnoza społeczna, która pokaże, ilu nas jest, kim jesteśmy i jak żyjemy. Analizowane są demografia, dane społeczne, ekonomiczne i lokalowe. Nie ma pytań dotyczących zarobków, dochodów czy stanu majątkowego. W tym roku można dokonać samopisu przez internet.

Spis dotyczy całej populacji. Uczestnictwo w nim jest obowiązkowe i dotyczy każdego, kto mieszka na stałe lub czasowo w Polsce.

Najprostszym sposobem udziału w spisie jest samospis w formule online. Wszystko odbywa się za pomocą aplikacji internetowej, dostępnej na stronie spis.gov.pl. Znajdują się tam formularze w językach polskim, angielskim, ukraińskim i rosyjskim. Oprócz tego do spisu wyznaczono rachmistrzów, którzy przeprowadzą ankiety telefonicznie lub spotkają się bezpośrednio (w Gdańsku jest ich 194).

POMOC

Osoby, które maja problem ze spisem i potrzebują wsparcia, pomocą w obsłudze interaktywnej aplikacji służy Gminne Biuro Spisowe w Gdańsku. W urzędzie przy ul. Nowe Ogrody 8/12 możliwy będzie bezpłatny dostęp do stanowiska komputerowego do przeprowadzenia samospisu internetowego.

Aby skorzystać z tej pomocy, należy zarezerwować wizytę pod całodobowym numerem telefonu: 58 52 44 500 lub skorzystać z elektronicznej rezerwacji wizyty, dostępnej na portalu gdansk.pl w zakładce rezerwacja. Na miejscu pomogą też pracownicy, komunikujący się językiem migowym, aby pomóc w dokonaniu spisu osobom głuchym.

Osobom starszym lub potrzebującym wsparcia, ale mieszkającym samotnie, które nie są w stanie samodzielnie dokonać samospisu przez internet, zalecamy dokonanie spisu poprzez infolinię spisową nr 22 279 99 99.

Narodowy Spis Powszechny Ludności i Mieszkań 2021 potrwa do 30 czerwca 2021 r.


Aleksandra Nietopiel/ap