Wiadomości
Barbara Pospieszalska i zespół przygotowali Pieśni Wielkanocne specjalnie dla Radia Gdańsk (Fot. Radio Gdańsk/Grzegorz Armatowski)

środa,

31 marca 2021

18:30

Poruszające i nastrojowe. Zapraszamy na Wielkanocne Pieśni w wykonaniu Barbary Pospieszalskiej w Radiu Gdańsk

Wielki Tydzień to wyjątkowy czas. W Radiu Gdańsk uświetnią go utwory muzyczne nagrane w naszym studio koncertowym przez Barbarę Pospieszalską z zespołem. Można je usłyszeć od Wielkiego Czwartku do Niedzieli Wielkanocnej.

Codziennie inna, poruszająca pieśń. Wszystko wskazuje na to, że i te święta spędzimy w węższym gronie. Tym bardziej warto "zaczarować" każdą chwilę tego niezwykłego, refleksyjnego, rodzinnego i mimo wszystko radosnego okresu.

Przygotowaliśmy dla państwa zestaw niezwykłych, wielkanocnych utworów. Nagrała je Barbara Pospieszalska, a każdy z nich będzie miał premierę na naszej antenie innego dnia. Nie jest to przypadek.

PIĘKNO MUZYKI

Teksty utworów związane są z tymi dniami, w których wspominamy męczeństwo Jezusa Chrystusa, ale też czujemy radość i nadzieję, tak potrzebne w czasie pandemii koronawirusa. Piękno melodii Barbary Pospieszalskiej z pewnością pozwoli głębiej doświadczyć emocji, które towarzyszą nam przy Wielkanocy.

W Wielki Czwartek pieśń "Sławcie usta, ciało Pana":
W Wielki Piątek utwór "Krzyżu Święty":

 W Wielką Sobotę piosenka "Ludu Mój Ludu":

 Zaś w Niedzielę Wielkanocną głos Barbary Pospieszalskiej pojawi się po transmisji Mszy Rezurekcyjnej z Katedry Oliwskiej. Powinno to nastąpić po godzinie 7:30.

 

Pieśń Wesoły nam dzień dziś nastał:

 

 

Pieśń Wesel się Królowo miła:

 

 


BĄDŹMY RAZEM

 

Zespół nagrywał w składzie Basia Pospieszalska - śpiew, Michał Sasinowski - saksofon, Krzysztof Pawłocki - gitara, Michał Bąk - kontrabas, Maksymilian Kreft - perkusja.

Skład to duet Basi Pospieszalskiej i Michała Bąka połączony z MILD trio oraz z wisienką na torcie w postaci Michała Sasinowskiego. Wszyscy oni są przyjaciółmi, którzy od lat grają ze sobą w ramach inicjatywy "Jazzuj Panu cała ziemio", prowadzonej przez Piotra Jankowskiego.

- W tym roku padł pomysł, żeby nagrać "Gorzkie żale" i tak, przypadkiem, powstał zespół z tych, którzy akurat mogli przyjść na próbę. Ale wcale nie uważamy, że to był przypadek. W końcu gramy w tym składzie od zaledwie miesiąca i nawet nie zdążyliśmy wymyślić nazwy, a już mamy za sobą trzecie nagrania - mówi Basia Pospieszalska.

- Przede wszystkim jesteśmy muzykami wierzącymi i chcemy naszą muzyką się modlić, ale mamy też pragnienie, żeby wydobywać to, co w muzyce Kościoła najcenniejsze, a ponieważ naszym zdaniem Pieśni Wielkopostne są jednymi najpiękniejszych, zabieraliśmy się za nie ze szczególną troską. Natomiast Pieśni Wielkanocne przekazują najwspanialszą nowinę i nie sposób ich nie zagrać z radością - dodaje.

Wszystkie prezentowane Pieśni Wielkanocne zostały zarejestrowane w Studiu Koncertowym Radia Gdańsk im. Janusza Hajduna. Realizatorem nagrań był Jacek Puchalski.

pb