Wiadomości
Kamienica przy ul. Do Studzienki w Gdańsku. Widok od strony podwórka (fot. Radio Gdańsk/Piotr Puchalski)

piątek,

12 marca 2021

07:28

"Chcemy żyć w godnych warunkach". Mieszkańcy kamienicy we Wrzeszczu apelują do Gdańskich Nieruchomości [INTERWENCJA]

Kamienica komunalna przy ul. Do Studzienki w Gdańsku wymaga remontu. Mieszkańcy wskazują jednak, że otynkowanie elewacji czy odmalowanie klatki schodowej to najmniejszy z problemów. Skarżą się na ciągłe awarie instalacji elektrycznej, która ma niedomagać od 2019 roku. Co na to urzędnicy?
Lokatorzy tłumaczą, że budynek jest w złym stanie technicznym, jednak najbardziej doskwierają im okresowe braki prądu. Z uwagi na awarie pozbawiani są ogrzewania i możliwości przygotowania posiłków. Dzieci nie są w stanie kontynuować nauczania zdalnego.


"BOIMY SIĘ NAJGORSZEGO"

Problemem staje się nawet wejście na klatkę schodową, ponieważ domofon nie działa, a zamek jest popsuty. Trzeba w takich sytuacjach telefonować do innych domowników i prosić ich o otworzenie drzwi. Mieszkańcy zastanawiają się też, czy częste przepalanie się bezpieczników nie jest wynikiem zwarć, które mogą doprowadzić do pożaru kamienicy.

Czarę goryczy przelała jednak plotka, według której budynek ma zostać wysiedlony. Jedna z mieszkanek poinformowała, że usłyszała te słowa od przedstawicieli administracji, gdy pytała, kiedy można spodziewać się remontu klatki schodowej.

kamienica wrzeszcz1Mieszkańcy mają przygotowane bezpieczniki do wymiany (fot. Radio Gdańsk/Piotr Puchalski)


OSAMOTNIENI W WALCE

Gdańskie Nieruchomości tłumaczą, że naprawy są wykonywane na bieżąco oraz że nie mają one związku z awarią odnotowaną w 2019 roku, która nastąpiła w czasie wykonywania innych prac - mieszkańcy mówią o wymianie ogrzewania. Potwierdzają jednak, że instalacja powinna zostać wymieniona, co ma nastąpić w bieżącym roku.

Dwa lata temu w tej sprawie interweniowali nawet radni miasta, którzy mieli swoje uwagi zgłosić prezydentowi. Lokatorzy wykazują, że czują się osamotnieni w walce o to, by mieszkać w godziwych warunkach.

INTERWENCJA RADIA GDAŃSK

W materiale audio można wysłuchać głosu mieszkańców oraz rzecznika Gdańskich Nieruchomości. Urząd miasta w czwartek odpowiedział na pytanie dotyczące możliwego wysiedlenia, zapewniając, że "w najbliższych latach nie ma w planach miasta wyburzenia budynku przy ul. Do Studzienki 24".


Więcej można posłuchać w materiale naszego reportera:Piotr Puchalski

Napisz do autora: p.puchalski@radiogdansk.pl