Wiadomości
(Fot. Pixabay)

poniedziałek,

08 marca 2021

12:00

O kobietach, z kobietami i dla kobiet. Specjalne świąteczne rozmowy z siedmioma wyjątkowymi paniami

Siedem stron kobiecości w siedmiu naszych audycjach. Przez cały dzień na naszej antenie pojawiły się rozmowy, nawiązujące do poniedziałkowego Dnia Kobiet. Rozmawialiśmy o kobiecości, pasjach, wyzwaniach i sile kobiet.

Przez cały dzień na naszej antenie wywiady z niezwykłymi kobietami: podróżniczkami, bizneswomen, mamami czy marzycielkami. Każda z nich jest inna, a jednocześnie każda ma "to coś". Z kobietami rozmawialiśmy o tym, czym jest kobiecość i co to znaczy "być silną kobietą?" Pytała o to Alicja Samolewicz-Jeglicka.

 


WETERYNARKA?

Aleksandra Nietopiel sprawdziła, czemu kobiety tak chętnie wybierają zawód weterynarza i dlaczego tak rzadko słyszymy określenie "weterynarka".

- Myślę, że aktualnie to sfeminizowany zawód - przyznała Anna Włodarczyk, lekarz weterynarii. - Od dłuższego czasu mamy wyraźny trend dużej liczby kobiet w naszym zawodzie. Choć w dzisiejszych czasach trudno mówić, żeby zawód był zarezerwowany dla kobiet czy mężczyzn - dodała.


MOTOCYKL I KOBIETA

Magdalena Płaneta to aktorka, reżyserka, założycielka i prezes Teatru Planeta M. A także żona i mama 10-letniej Tosi. Na stałe związana z Nowym Teatrem w Słupsku. Stworzyła kilkadziesiąt spektakli oraz ról filmowych i teatralnych. Człowiek o wielkim sercu, wielkiej wrażliwości. O łączenie różnych ról, również tych pozascenicznych, zapytała ją Joanna Merecka-Łotysz.

- Jest to zawsze przypłacone jakimś horrendalnym wysiłkiem. Myślę, że każda matka-aktorka będzie starała się, żeby tych kosztów nie ponosiły dzieci - powiedziała.

 

mpmp

(Fot. archiwum prywatne)


O KOBIETACH I WYCHOWYWANIU SILNYCH KOBIET

Jednego dnia ma piękny makijaż, kobiecą sukienkę i buty na wysokim obcasie. Drugiego wskakuje w jeansy, skórzaną kurtkę i jedzie motorem przed siebie. Beata Jasińska to mama czwórki córek. Celebruje każdą chwilę życia i uczy swoje "małe kobietki", by wyrosły na silne, mądre i szczęśliwe dziewczyny. O kobiecości, wychowaniu córek i czasie dla siebie rozmawiała z nią Alicja Samolewicz-Jeglicka.

 

bjbj

(Fot. archiwum prywatne)


LUDZIE PEŁNI ŻYCIA

To chodząca "kobieta petarda". Jest wulkanem energii, zaraża swoim pozytywnym podejściem do życia. Stąd też nazwa jej bloga - Ludzie Pełni Życia. Ale potrafi też się zatrzymać i wysłuchać innych kobiet. Znaleźć dla nich czas, mimo iż sama swój rozciąga do granic możliwości. Jak to robi? O to Alicja Samolewicz-Jeglicka pytała "kobietę pełną życia".

 

- Trochę mi to ułatwia temperament - przyznaje. - Z drugiej strony najważniejsze jest to, że czerpię ze źródła. Jestem wierząca, Bóg jest źródłem tej siły i inspiracją - mówiła.

 

 

fhfghj

(Fot. archiwum prywatne)


MAMĄ BYĆ

Krystyna Bogusz to artystka, nauczycielka i mama 14-letniego Kuby. Kuby, który jest dzieckiem niepełnosprawnym intelektualnie. Kobieta silna i wymagająca, ale przede wszystkim od siebie. Choć miewa trudne chwile w życiu i nie zawsze sobie radzi tak, jak by chciała, nie traci ducha i nie odpuszcza. Opowiedziała nam o trudnościach w byciu mamą niepełnosprawnego dziecka, utraconych marzeniach, a także o pragnieniach i łapaniu tych dobrych chwil. Rozmawiała z nią Joanna Merecka-Łotysz.

 

kbkb

(Fot. archiwum prywatne)


KOBIETA PROWADZI TRAMWAJ

105 lat temu za kierownicą gdańskiego tramwaju zasiadła pierwsza kobieta. Dziś niemal co czwarta osoba zatrudniona w komunikacji miejskiej na tym stanowisku to przedstawicielka płci pięknej. Z jedną z nich - panią Karoliną - rozmawiała Aleksandra Nietopiel.

 

Pierwsze obchody Narodowego Dnia Kobiet odbyły się 28 lutego 1909 roku, w Stanach Zjednoczonych.

 

asj/ap