Wiadomości
Moment rozpoczęcia wodowania (Fot. Radio Gdańsk/Maciej Naskręt)

czwartek,

04 marca 2021

15:13

Lodołamacz "Ocelot" popłynie ze stoczni Remontowej do Szczecina. W trakcie budowy są też inne jednostki

W stoczni Remontowa Shipbuilding zwodowano lodołamacz "Ocelot". To nowa jednostka, która zastąpi we flocie Wód Polskich w Szczecinie okręty pracujące od pół wieku. Statek został opuszczony przy użyciu dźwigu.

To pierwsza z dwóch tego typu planowanych jednostek, która będzie pracować na Odrze. Obecnie w hali montowany jest bliźniaczy lodołamacz "Tarpan".

- Ułatwią one walkę ze skutkami zimy. Ostatnie tygodnie pokazały, jak ważne jest posiadanie nowoczesnego i bezawaryjnego sprzętu, który w sposób nagły oraz natychmiastowy będzie w stanie przystąpić do akcji i odciążyć m.in. wojsko. Chodzi o to, aby nie używać ładunków wybuchowych, nie angażować saperów do walki z lodem na rzece - wskazał Grzegorz Witkowski, podsekretarz stanu w resorcie infrastruktury.


KOSZT BUDOWY TO PONAD 30 MILIONÓW ZŁOTYCH

Koszt budowy dwóch lodołamaczy dla Wód Polskich w Szczecinie to ponad 30 milionów złotych, z czego większość stanowi dofinansowanie ze środków Unii Europejskiej. Jednostki zasilą Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej w Szczecinie.

"Ocelot" długi jest na 28,80 m, szeroki na 7,50 m, a jego wysokość boczna wynosi 2,40 m. Może zanurzyć się na głębokość 1,70 metra.

fotanaski

(Fot. Radio Gdańsk/Maciej Naskręt)WŁADZE REMONTOWEJ SHIPBUILDING SPOKOJNE O PRZYSZŁOŚĆ

Budowa lodołamaczy to ważny kontrakt dla Remontowej Shipbuilding. - Jeżeli chodzi o przyszłość spółki i stoczni, to jesteśmy spokojni. Sądzę, że po zakończeniu pandemii trafią do nas zamówienia. Prowadzimy zaawansowane rozmowy z różnymi armatorami - uspokoił Marcin Ryngwelski, prezes spółki Remontowa Shipbuilding.

Wspomniana stocznia ma obecnie w budowie ponad dziewięć jednostek, w tym te dla branży offshore, prom, niszczyciele min i dwa holowniki.


Maciej Naskręt/mw