Wiadomości
Dlaczego domki należy czyścić? Ważnych powodów jest kilka. (Fot. Karol Stańczak/GZDiZ)

niedziela,

28 lutego 2021

10:53

Parki i lasy gotowe na okres lęgowy ptaków. Wyczyszczono w Gdańsku ponad tysiąc budek

Ornitolodzy wskazują, że luty to najwłaściwszy miesiąc na montaż i konserwację budek lęgowych dla ptactwa. Wynika to z faktu, że znaczna część gatunków rozpoczyna swoje gody już w marcu. Naprzeciw wyzwaniu wyszedł Gdański Zarząd Dróg i Zieleni, który wyczyścił i przygotował ponad 1 300 domków dla skrzydlatych zwierząt.

Akcja odbywała się na terenie gdańskich lasów komunalnych, parków, zieleńców i cmentarzy. Tworzyć kryjówki dla ptaków, które mogą umilić nam później swoim śpiewem czas czy ochronić przed owadami, może każdy z nas. Należy jednak zachować szczególną ostrożność i pamiętać, że według Ustawy o ochronie przyrody, gniazda z budek możemy usuwać od 16 października do końca lutego, z wyłączeniem okresu lęgowego, by nie zakłócać ich spokoju.


OCHRONA PRZED PASOŻYTAMI I DRAPIEŻNIKAMI, A TAKŻE PRZEGLĄD TECHNICZNY

Dlaczego domki należy czyścić? Ważnych powodów jest kilka. Przede wszystkim działanie takie ma na celu pozbycie się pasożytów, które mogą być znaczącym zagrożeniem dla ptactwa. Innym istotnym elementem związanym z bezpieczeństwem jest kwestia usunięcia starych gniazd. Budowanie nowego legowiska na starym wiązałoby się z przybliżeniem do otworu wlotowego, przez co zwierzęta łatwiej mogłyby paść ofiarą drapieżników. 

Podczas czyszczenia dokonuje się również przeglądu technicznego skrzynek i sprawdza się zapotrzebowanie na budki na danym terenie. Informuje ono nas również o tym, w jaki sposób rozkłada się populacja ptaków w konkretnych miejscach. Jak wskazuje GZDiZ, dzięki takim zabiegom w Gdańsku od roku 2019 obok budek dla małych dziuplaków pojawiły się większe skrzynki, przeznaczone m.in. kosom, szpakom, kwiczołom, dzięciołom, dzikim kaczkom i sowom.

SAMODZIELNA INICJATYWA - JAK ZACZĄĆ?

Choć internet oferuje nam mrowie możliwości, jeśli chodzi o zakup domku dla ptaków, a ich ceny wahają się w przedziale od kilkudziesięciu do kilkuset złotych, możemy sami spróbować wykonać taką konstrukcję. W sieci znajdziemy wiele poradników, w których bardziej doświadczone osoby pokazują krok po kroku, jak stworzyć budki samodzielnie. Warto jednak pamiętać, że należy bazować na sprawdzonych źródłach, by nie zagrozić bezpieczeństwu zwierząt. Może taka inicjatywa nie tylko pozwoli nam zadbać o ptaki w trudnych, zimowych warunkach, lecz również spędzić miłe popołudnie z rodziną przy wspólnym majsterkowaniu.

oprac. mw