Wiadomości
(Fot. Agencja KFP/Krzysztof Mystkowski)

piątek,

26 lutego 2021

07:00

Wicepremier: dofinansowanie w ramach FWK otrzymało 2 tys. 110 podmiotów, na sumę ponad 370 mln zł

Dofinansowanie w ramach Funduszu Wsparcia Kultury otrzymało 2 tys. 110 podmiotów, na ogólną sumę 370 mln 484 tys. 314 zł - poinformował w czwartek w Sejmie wicepremier, minister kultury, dziedzictwa narodowego i sportu Piotr Gliński.
W czwartek wicepremier Gliński przedstawiał w Sejmie informację na temat procedury przyznawania rekompensat w ramach Funduszu Wsparcia Kultury.


Minister kultury przyznał, że jest "skonfundowany tą sytuacją", ponieważ w środę przez 3 godziny prezentował na sejmowej Komisji Kultury i Środków Przekazu informację na ten temat. "Była dość ożywiona dyskusja, debata, także moi koledzy wiceministrowie przedstawiali nasze argumenty i omawialiśmy cały system pomocy dla kultury w okresie pandemii" - przypomniał Gliński.

Wskazał, że "cała procedura, której jego wystąpienia ma dotyczyć, jest dostępna od jesieni w domenie publicznej na stronie kultura.gov.pl". "W zakładce Fundusz Wsparcia Kultury znaleźć możemy materiały, a wśród nich - rozporządzenie Rady Ministrów, które dotyczy Funduszu Wsparcia Kultury z dnia 30 września 2020 roku, regulamin funduszu bardzo szczegółowy, podobnie zresztą, jak rozporządzenie, kryteria oceny wniosków, a nawet instrukcje wypełnienia wniosku" - przekazał minister kultury.

"JEDEN Z 17 STRUMIENI WSPARCIA"

Poinformował, że Fundusz Wsparcia Kultury jest "jednym z 17 strumieni wsparcia dla polskiej kultury, jakie zostały uruchomione w trakcie pandemii". Przekazał, że wsparcie dla całej gospodarki wyniosło ok. "185 mld zł, w tym szacujemy, że około 6 mld zł to są te pieniądze, te środki, które państwo przeznaczyło na wsparcie i podtrzymanie instytucji kultury, przedsiębiorstw kultury, ludzi kultury".

Jak mówił, FWK "powstał, jako odpowiedź polskiego rządu na poważne problemy polskiej kultury, wynikające z pandemii". "Mechanizm pomocowy, o którym mówię ma szczególny charakter. (…) Jest to mechanizm pomocy ogólnej dla całego sektora, dla wszystkich ludzi, którzy są związani z danym sektorem. Nie jest to działalność typowa dla mecenatu państwa, gdzie stosuje się nieco inne kryteria, także aksjologiczne, ale jest to pomoc na przetrwanie, na podtrzymanie w sytuacji wyższej konieczności" - wyjaśnił minister kultury.

"POMOC PROPORCJONALNA DO STRAT"

Przekazał, że "pomoc była proporcjonalna do strat, jakie w okresie pandemii dane podmioty ponosiły". "Operatorami tego funduszu były dwie instytucje kultury, a nie Ministerstwo Kultury, jako takie. Nie politycy, urzędnicy, profesjonaliści, którzy działają na polu tych dziedzin kultury, których dotyczył ten fundusz" - zaznaczył Gliński.

Wicepremier poinformował, że operatorami programu był Instytut Muzyki i Tańca oraz Instytut Teatralny, a ostateczną decyzję ws. jednostkowego dofinansowania podejmowały dyrektorki tych instytutów. "Łącznie dofinansowanie otrzymało 2 tys. 110 podmiotów, na ogólną sumę 370 mln 484 tys. 314 zł" - podał minister kultury.


(PAP)/puch