Wiadomości
(fot. Pixabay)

sobota,

27 lutego 2021

10:00

Te "próbne" staną się oficjalnymi. I powstanie ich więcej. Strefy dla survivalowców w lasach otwierają się na stałe

Bardzo dobre informacje dla miłośników leśnego survivalu i bushcraftu. Strefy do uprawiania sztuki przetrwania powstaną w całej Polsce. To pozytywne efekty pilotażowego programu, który odbywał się także w lasach Pomorza: w rejonie Mechowa, Jantaru i Gniewowa.

Jak mówi Witold Ciechanowicz z Nadleśnictwa Gdańsk, strefy sprawdziły się. - W przypadku Gniewowa zgłosiło się do nas grubo ponad 100 osób. Było jedno lub dwa nielegalne ogniska, drobne śmieci, ale generalnie byliśmy zadowoleni - podkreśla.

Od maja program "Zanocuj w lesie" dotyczyć będzie całej Polski. - Nie jest już testowany, ale każde nadleśnictwo ma wyznaczyć mniej więcej 1500 hektarów takiego obszaru, gdzie można w lesie bezpiecznie zanocować - mówi Ciechanowicz.

 


ZASADY NOCOWANIA W LESIE

Zasady są proste. Las należy pozostawić w takim stanie, w jakim go zastaliśmy. Na wyznaczonych terenach nie będzie można rozpalać ognisk z wyjątkiem przeznaczonych do tego miejsc. Natomiast w ponad 40 leśnych kompleksach promocyjnych, gdzie trwał pilotaż, dozwolone będzie używanie kuchenek gazowych. Grupy nie większe niż dziewięć osób będą mogły przebywać w jednym miejscu maksymalnie dwa dni. Większe trzeba będzie zgłosić nadleśniczemu.

W ocenie leśników chętnych do nocowania na dziko w lesie stale przybywa. Obecnie to grupa około 40 tysięcy osób.

 

Sebastian Kwiatkowski/am