Wiadomości
(Fot. Annette Meyer/Pixabay)

środa,

24 lutego 2021

07:08

Ma chronić jelenie, sarny i łosie przed nielegalnie działającymi zbieraczami poroża. Początek akcji "Wieniec"

Coraz częściej można zaobserwować zbieraczy, którzy przeczesują lasy w poszukiwaniu zrzuconych przez zwierzęta jeleniowate poroży. Problem stwarzają jednak ci, którzy płoszą zwierzynę głośnym zachowaniem, a nawet... quadami i petardami. Od 23 lutego pracownicy Lasów Państwowych przeprowadzają akcję kontrolno-prewencyjną, by zapobiegać takim przypadkom.

Poroże, które rokrocznie sarny, łosie i jelenie zrzucają, nazywa się inaczej zrzutami lub "wieńcem". Od tego ostatniego wzięła się nazwa przeprowadzanej przez strażników leśnych akcji. Wydarzenie ma charakter ogólnopolski, a na celu - ochronę zwierzyny. Patrolować tereny będzie około tysiąca osób, a o wsparcie poproszona została Państwowa Straż Łowiecka i policja. Dlaczego akurat w tym miesiącu? Zrzucanie poroży przez jelenie ma miejsce właśnie na przełomie lutego i marca.


"TO NIEDOPUSZCZALNE, BY ZWIERZĘTA PADAŁY OFIARĄ ZACHŁANNOŚCI"

- To niedopuszczalne, by zwierzęta padały ofiarą zachłanności. W najbliższym czasie Straż Leśna przeprowadzi akcję, która ma na celu przeciwdziałanie nieetycznym występkom - zapowiadał wcześniej patrole Andrzej Konieczny, dyrektor generalny Lasów Państwowych.

GŁÓD I STAŁE PRZEMIESZCZANIE SIĘ

Choć w samym zbieraniu "wieńców" nie ma nic niewłaściwego, o ile nie jest prowadzone w parku narodowym lub rezerwacie przyrody, część osób w pogoni za znaleziskiem zachowuje się nieodpowiednio. Nie powinno się także naruszać zakazów wstępu, które obowiązują w lasach. Celem ataków padają głównie jelenie, które w skrajnych przypadkach tropione są quadami i straszone petardami, co zmusza je do wyczerpującego migrowania i - wskutek tego - cierpienia na niedostatek pożywienia. 

Zbieracze gromadzą pozostawione przez zwierzęta zrzuty w celach kolekcjonerskich, inni natomiast na sprzedaż. Cena zaczyna się od kilkudziesięciu złotych za kilogram. Wytwarza się z nich galanterię oraz przedmioty użytkowe.


oprac. mw