Wiadomości
Osoby pokrzywdzone przestępstwem często wstydzą się lub boją zgłaszać do odpowiednich służb (fot. Pixabay)

wtorek,

23 lutego 2021

16:25

Różne rodzaje przemocy. Trwa Tydzień Pomocy Osobom Pokrzywdzonym Przestępstwem [POSŁUCHAJ]

Trwa Ogólnopolski Tydzień Pomocy Osobom Pokrzywdzonym Przestępstwem. To kampania, która podnosi świadomość dotyczącą przede wszystkim poszukiwania pomocy. W całej Polsce dostępni są dyżurni specjaliści świadczący bezpłatne wsparcie.To prawnicy, psychologowie, seksuologowie, specjaliści do spraw rodzinnych. Z uwagi na pandemię nasiliło się zjawisko przemocy, które może dotyczyć rodzin, a także bliskich im osób, zarówno dzieci, dorosłych jak i seniorów. Tydzień Pomocy to także moment, by mówić o narzędziach pomocowych.

Są nimi m.in. dodatkowy dyżury. - To dyżury telefoniczne, ale nie tylko. W potrzebie można umówić się osobiście z pracownikiem Wydziału Interwencji Kryzysowej naszego Centrum. Udzielamy także porad online, za pośrednictwem e-maili i facebooka. Zachęcamy do korzystania z naszego wsparcia - mówi Katarzyna Wróbel, Dyrektor Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Tczewie.

RÓŻNE RODZAJE PRZEMOCY

Osoby doświadczające przemocy narażone są na różne jej rodzaje. To nie tylko przemoc fizyczna, ale także psychiczna, seksualna i ekonomiczna. – Mówimy o zmuszaniu do zachowań seksualnych lub ich obserwowaniu. Przemoc ekonomiczna polega na ograniczeniu środków na funkcjonowanie, wyliczaniu funduszy. Jest przemoc polegająca na izolowaniu od bliskich, od innych ludzi. Jest też przemoc, o czym wiele osób nie pamięta, polegająca na zaniedbaniu swoich obowiązków względem osoby zależnej - wylicza Katarzyna Wróbel.

Dużo zależy także od nas - czyli rodziny, przyjaciół i sąsiadów. Jeśli będziemy wyczuleni na ludzką krzywdę, będziemy wspierać i wspólnie szukać rozwiązań może uda nam się pomóc komuś kto naprawdę tego potrzebuje. Tydzień Pomocy Osobom Pokrzywdzonym Przestępstwem trwa obecnie, ale musimy pamiętać, że dotyczy zjawisk, które dzieją się na co dzień.

Posłuchaj materiału:

 

 

Filip Jędruch