Wiadomości
Głosowanie w sprawie Budżetu Obywatelskiego odbędzie się w drugim i trzecim tygodniu czerwca (Fot. Favebook/Budżet Obywatelski/Archiwum Laboratorium Innowacji Społecznych)Gdynia/

wtorek,

23 lutego 2021

16:11

Ponad 350 projektów w tegorocznym Budżecie Obywatelskim Gdyni. Ostatni wpłynął trzy sekundy przed zamknięciem

Rekordowa liczba zgłoszeń do tegorocznego budżetu obywatelskiego w Gdyni. Mieszkańcy złożyli w sumie ponad 350 projektów. Ile dokładnie, na razie jednak nie wiadomo, gdyż urzędnicy wciąż porównują wersje elektroniczne zgłoszeń z papierowymi sprawdzając, czy te się nie dublują. W tym roku do wydania jest ponad 11 mln zł.

- Jeszcze w weekend była obawa, że tegoroczna edycja może zakończyć się fiaskiem, bo złożonych projektów było około setki - mówi Michał Guć, wiceprezydent Gdyni.

- W poniedziałek, czyli w ostatnim dniu przyjmowania zgłoszeń wpłynęło ich jednak ponad 200. Ostatnie na dosłownie 3 sekundy przed upływem terminu. Ta więc zamiast fiaska mamy rekord, bo najlepszy dotychczasowy wynik to 343 projekty - dodaje wiceprezydent.

ZGŁOSZENIA

Najwięcej projektów jest dzielnicowych - zarówno tych małych, o wartości do 10 tys. zł, jak i dużych - wpłynęło na Chwarznie i Wiczlinie, bo aż 36. Najmniej aktywni byli mieszkańcy Kamiennej Góry i Pogórza. Tam zgłoszono po 9 propozycji do budżetu obywatelskiego.

- Mieszkańcy zgłosili też 19 projektów ogólnomiejskich, z czego 10 to propozycje w ramach klimatycznego budżetu obywatelskiego. Tak więc można powiedzieć, że te "klimatyczne" i pozostałe rozłożyły się prawie po połowie, tak jak i nakłady na nie, bo na każdą z kategorii mamy przeznaczony 1 mln zł - mówi Michał Guć.

PROJEKTY OGÓLNOMIEJSKIE

Wśród projektów ogólnomiejskich znalazły się m.in. propozycje montażu defibrylatorów w 100 trolejbusach, budowa całorocznej przebieralni na plaży przy Polance Redłowskiej czy przebudowa i utworzenie przestrzeni turystycznej na legendarnej "Górce" dawnego stadionu Arki przy ul. Ejsmonda.

Z kolei wśród "klimatycznych" propozycji znajduje się m.in. pomysł na ustawienie przy skrzyżowaniu ulic 10 Lutego i Świętojańskiej butelkomatu na plastikowe butelki, w zamian za które wrzucający otrzymywać ma drobną kwotę. Do tego zabezpieczenie miejskiego mokradła "Turzycowe błoto" na Dąbrowie czy utworzenie "zielonych" dachów na budynkach publicznych.

Ostateczna lista projektów, które trafią pod głosowanie opublikowana zostanie w maju. A samo głosowanie odbędzie się w drugim i trzecim tygodniu czerwca.

Marcin Lange/pb