Wiadomości
(Fot. IMGW-PIB/Jakub Sawicki)

wtorek,

23 lutego 2021

14:30

Kulminacyjna fala roztopów za tydzień. Zdaniem ekspertów Pomorze uchroni się przed powodzią

W ciągu tygodnia do Płocka powinna dotrzeć kulminacyjna fala roztopowa na Wiśle - informują hydrolodzy. Rzeka w okolicach Wyszogrodu i Kępy Polskiej z uwagi na spiętrzenie lodowe przekracza stan alarmowy i ciągle rośnie. Lód wciąż rozbijają lodołamacze.

 

Grzegorz Walijewski z Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej wskazuje, że dzięki sprzyjającej pogodzie uda się uniknąć powodzi w tym rejonie. - Będziemy obserwowali sytuację. Wiemy, że na Wiśle uformuje się wezbranie, które dotrze do okolic Warszawy, Płocka za około 7-9 dni. Sprzymierzeńcem jest wysoka temperatura, która może pokruszyć zator. On może samoistnie i powoli schodzić. Wówczas stan wody opadnie, a kiedy dojdzie wezbranie - sytuacja będzie o wiele lepsza - tłumaczy.


"W OKOLICACH GDAŃSKA NIE POWINNO TO POWODOWAĆ ZAGROŻENIA"

W ocenie hydrologów, Pomorze powodzią roztopową nie jest zagrożone w ogóle. - Według wyliczeń, wezbranie w górnej i środkowej Wiśle może być w okolicach stanu ostrzegawczego. Poniżej Włocławka ten stan jest zazwyczaj spłaszczany przez sam zbiornik, więc jak tak dalej pójdzie, w okolicach Gdańska nie powinno to powodować zagrożenia powodzią roztopową. Większe niebezpieczeństwo dotyczy kujawsko - pomorskiego, gdzie Wisła jest w mniejszym stopniu uregulowana - podsumowuje Walijewski.


Więcej na ten temat możesz posłuchaj tutaj:Sebastian Kwiatkowski/mw