Wiadomości
(Fot. KFP/Krzysztof Mystkowski)

wtorek,

23 lutego 2021

13:37

Nie żyje Aleksander Doba. Podróżnik zginął, zdobywając Kilimandżaro

To bardzo smutna wiadomość. 22 lutego zmarł wybitny kajakarz i podróżnik Aleksander Doba. Miał 74 lata. O śmierci poinformowała jego rodzina w mediach społecznościowych.

Zasłynął m.in. swoim brawurowym wyczynem - był pierwszym człowiekiem w historii, który samotnie przepłynął kajakiem Ocean Atlantycki. Zdobył złotą odznakę turystyki kolarskiej. Akademicki Mistrz Polski w Kajakarstwie Górskim z 2003 i 2004 roku. Zwycięzca plebiscytu Podróżnik Roku 2015 National Geographic.

Jak dowiadujemy się z wpisu na jego profilu facebookowym "zmarł śmiercią podróżnika, zdobywając najwyższy szczyt Afryki – Kilimandżaro, spełniając swoje marzenia."

Z głębokim żalem zawiadamiamy, że dnia 22 lutego zmarł wielki kajakarz Aleksander Doba. zmarł śmiercią podróżnika...

Opublikowany przez Aleksandra Dobę Wtorek, 23 lutego 2021


Wielki podróżnik kilkukrotnie był gościem audycji Radia Gdańsk, w których opowiadał między innymi o trzykrotnym przemierzeniu kajakiem Atlantyku oraz o tym, ile znaczy siła mięśni w starciu z żywiołem. 

Aleksander Doba rozmawiał również z Eweliną Potocką w 2016 roku, opowiadając o podejściu do życia i planowanej wówczas szczególnej wyprawie. Całego wywiadu można posłuchać poniżej: 

ako/mw