Wiadomości
(Fot. Flickr/Hibr)

wtorek,

23 lutego 2021

14:30

Pomoc dla starogardzkich przedsiębiorców oraz osób pokrzywdzonych przestępstwem, a także energooszczędny Tczew [WIADOMOŚCI REGIONALNE]

Szansa na pomoc dla starogardzkich przedsiębiorców. Powstał projekt uchwały, który zakłada zwrot części opłaty koncesyjnej. Podobne pomysły pojawiły się także w innych miastach.

- Właściciele lokali gastronomicznych dotkliwie odczuli skutki pandemii, ich działalność była zawieszona lub ograniczona. Prezydent Janusz Stankowiak przygotował projekt uchwały, który zakłada zwolnienie właścicieli lokali gastronomicznych z części opłaty koncesyjnej - mówi Magdalena Dalecka, rzeczniczka starogardzkiego ratusza.

Pomoc ma polegać na zwolnieniu z opłacenia drugiej i trzeciej raty w przypadku takiej formy opłacania koncesji. Jeśli właściciele wybrali sposób opłacania koncesji jednorazowo, otrzymają zwrot dwóch trzecich całej kwoty.
Decyzję co do uchwały Rada Miasta Starogardu Gdańskiego podejmie na sesji 24 lutego. Szacunkowy koszt ewentualnej pomocy dla przedsiębiorców wyniósłby 40 tysięcy złotych.

Trwa Ogólnopolski Tydzień Pomocy Osobom Pokrzywdzonym Przestępstwem. Akcja ma zwrócić uwagę na osoby dotknięte bezprawnym działaniem i ułatwić im skorzystanie z usług specjalistów. Z tego powodu uruchomiono dodatkowe dyżury dla potrzebujących.

- To dyżury telefoniczne, ale nie tylko. W potrzebie można umówić się osobiście z pracownikiem Wydziału Interwencji Kryzysowej naszego Centrum. Udzielamy także porad online, za pośrednictwem e-maili i facebooka. Zachęcamy do korzystania z naszego wsparcia - mówi Katarzyna Wróbel, Dyrektor Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Tczewie.

W Tczewie dyżurują prawnik, psycholog, seksuolog i specjalista pracy z rodziną.

Tczew będzie bardziej energooszczędny. Do końca tego roku na ulicach miasta kolejna część opraw świetlnych zostanie wymieniona na ledowe. Zużycie energii elektrycznej spadnie dzięki temu o 55 procent. 

- W Tczewie mamy około 5 tys. opraw świetlnych, z czego prawie 2 tys. należą do Energii. Negocjacje toczyły się od kilku miesięcy i zostały zakończone sukcesem dla obu stron - mówi prezydent miasta Mirosław Pobłocki. - Energa zagwarantowała sobie w umowie dalszą opiekę nad tymi punktami, natomiast miasto wynegocjowało korzystne warunki dotyczące ceny za utrzymanie tych opraw oraz kosztów związanych z dostawą do nich energii elektrycznej. Co najważniejsze, udało się w umowie wprowadzić punkt, na mocy którego Energa zobowiązała się do wymiany wszystkich swoich opraw na energooszczędne, ledowe - dodaje.

W ramach umowy zostanie także zainstalowanych osiem nowych naświetlaczy nad wskazanymi przez miasto przejściami dla pieszych.

Dbałość o zachowanie tradycji rzemieślniczej i kupieckiej, a także troska o środowisko - m.in takie kryteria były brane pod uwagę podczas 9. edycji tczewskiego konkursu "Przedsiębiorca Roku". Tytuł debiutu roku zdobyło You Cafe.

-  You Cafe, czyli "Tczewska kawa', która może być naszym nowym produktem promocyjnym. You Cafe wzięło się z małej restauracji na starym mieście. Działalność dosyć prężnie się rozwija, co widać w ogródku letnim i przez podejmowane inicjatywy przez właścicieli firmy, które są realizowane m.in. z Kurierami Tczewskimi, fundacją To i Co, czy Spółdzielnią Socjalną Heca - mówi Krystian Jendrzejewski z Domu Przedsiębiorcy. - Samo założenie działalności może nie jest formalnie zbyt trudne, natomiast trzeba się zebrać na odwagę, zainwestować, często przejść przez gąszcz różnych problemów, aby osiągnąć sukces. My doceniamy ten sukces i trud włożony w kształtowanie wizerunku miasta - dodaje.

Pełną listę tegorocznych laureatów można znaleźć na stronie tczewskiego Domu Przedsiębiorcy.

Filip Jędruch/Hanna Brzezińska/ako