Wiadomości
Nz. Szef MON Mariusz Błaszczak oraz ORP Błyskawica (Fot. Agencja KFP/Krzysztof Mystkowski)

wtorek,

23 lutego 2021

11:42

Budowa okrętów obrony wybrzeża typu "Miecznik" w pierwszej kolejności. Powstaną w polskich stoczniach. Szef MON: "Wykorzystamy potencjał"

Okręty obrony wybrzeża typu "Miecznik" będą budowane w polskich stoczniach. Wykorzystamy potencjał, który jest w Polsce - poinformował we wtorek w Polskim Radiu Mariusz Błaszczak, szef MON. Decyzje związane są z przeciągającymi się rozmowami między Polską a Szwecją.

Fregaty te będą budowane, ponieważ przeciągają się negocjacje ze Szwecją w sprawie zakupu z tego kraju używanych okrętów podwodnych. - Negocjacje nie idą w dobrym kierunku, zaniepokojeni jesteśmy czasem, jeśli chodzi o możliwość pozyskania tych okrętów i ceną - wskazał Błaszczak.


ROZMOWY Z DOWÓDCAMI WOJSKA POLSKIEGO

- W poniedziałek zorganizowałem odprawę, rozmawialiśmy na ten temat z dowódcami Wojska Polskiego i zapadła decyzja, że w pierwszej kolejności postawimy na okręt obrony wybrzeża - dodał. Podkreślił że "okręt będzie się charakteryzował możliwością obrony przeciwrakietowej, przeciwlotniczej, ale będzie na swoim pokładzie posiadał siłę rażenia w postaci rakiet o zasięgu zbliżonym do nadmorskiej jednostki rakietowej".

Ważne informacje dla Marynarki Wojennej. Zgodnie z rekomendacjami wojska pierwszym zakupem dla marynarzy będzie okręt obrony wybrzeża #Miecznik. Zakup pomostowych okrętów podwodnych uzależniamy od oferty szwedzkiej. Niezbędne są korekty w kwestii ceny i czasu realizacji.

— Mariusz Błaszczak (@mblaszczak) February 22, 2021


Szef MON nie wskazał dokładnie, kiedy jednostki będą gotowe. - Chciałbym, aby były to trzy okręty, ale rozpoczniemy od pierwszego w stoczni polskiej - mówił.

.@mblaszczak: postawimy na okręt obrony wybrzeża, będzie się charakteryzował możliwością obrony przeciwrakietowej, przeciwlotniczej, ale będzie też posiadał na swoim pokładzie siłę rażenia, w postaci rakiet ????????#SygnałyDnia pic.twitter.com/voyZtJ0ggx

— Jedynka – Program 1 Polskiego Radia (@RadiowaJedynka) February 23, 2021


Zakup dwóch okrętów obrony wybrzeża typu Miecznik, zbudowanych przez polski przemysł, został zapisany w planie modernizacji technicznej sił zbrojnych na lata 2021-2035. 

ZMIANA PRIORYTETÓW CZY KWESTIA POROZUMIENIA?

Obecnie trudno jest orzec, czy jest to kwestia zmiany priorytetów, czy też problemu z osiągnięciem pożądanego porozumienia ze Szwecją. W połowie lutego bieżącego roku Ministerstwo Obrony Narodowej wskazywało, że zajmuje się opracowywaniem rekomendacji zawierających wnioski z fazy analityczno-koncepcyjnej Inspektoratu Uzbrojenia, które to zostały przekazane resortowi obrony narodowej w listopadzie 2020 roku.

ROZWIĄZANIE POMOSTOWE

MON od lat rozważa również nabycie używanych okrętów podwodnych jako rozwiązania pomostowego, które pozwoliłoby utrzymać ciągłość szkolenia załóg między wycofaniem posiadanych przez Polskę starych jednostek a zakupem nowych przewidzianych w programie Orka. W ubiegłym roku resort informował o prowadzonych ze stroną szwedzką rozmowach w sprawie pozyskania zmodernizowanych szwedzkich okrętów podwodnych typu A17/ Södermanland. Według przekazów, w grę wchodziłaby dzierżawa jednostek zakończona przekazaniem okrętów Polsce na własność.

PAP/mw