Wiadomości
Zdjęcie ilustracyjne (Fot. Agencja KFP/Anna Bobrowska)

wtorek,

23 lutego 2021

11:30

Ognisko ptasiej grypy wykryto w Przegalinie. Urzędnicy apelują, by nie dotykać martwych zwierząt

Zlokalizowano kolejne ognisko ptasiej grypy na Pomorzu, w Przegalinie, na skraju Wyspy Sobieszewskiej. Wcześniej obecność patogenu wykryto u ptaków w okolicach Pucka i Wejherowa - poinformowała Agnieszka Arendt, rzecznik prasowy Pomorskiego Wojewódzkiego Lekarza Weterynarii.

Rzecznik wskazała, że rezultaty badań są oficjalne. - Przy śluzie południowej odnaleziono dziesięć łabędzi niemych. Otrzymaliśmy wyniki, które potwierdziły wystąpienie tej choroby - dodała.


WPROWADZONO ŚRODKI BEZPIECZEŃSTWA

Konsekwencją będzie wprowadzenie obszaru zapowietrzonego o promieniu dziesięciu kilometrów. Nie będzie można tam między innymi: utrzymywać drobiu na wolnym powietrzu, karmić na zewnątrz i poić wodą z otwartych źródeł. Zalecane jest również używanie mat dezynfekcyjnych.  

Urzędnicy apelują o to, by nie dotykać martwych ptaków. Takie przypadki należy zgłaszać służbom miejskim i powiatowym lekarzom weterynarii.

AKTUALIZACJA, GODZ. 14:30

Jak powiedziała Radiu Gdańsk Agnieszka Arendt, rzecznik prasowy Pomorskiego Wojewódzkiego Lekarza Weterynarii, z uwagi na niewielką liczbę gospodarstw rolnych w okolicy nie zdecydowano się na wprowadzenie strefy zapowietrzonej. Możliwe są jedynie indywidualne decyzje administracyjne wydawane w stosunku do konkretnych gospodarstw.


Sebastian Kwiatkowski/mw